• 13

Oceny za mecz z Eibar

Pragniemy przypomnieć, iż poniższe oceny są naszymi (alcantara, Weniwe) subiektywnymi opiniami i każdy z użytkowników blaugrana.pl może mieć inne zdanie na temat występu danego zawodnika.

Oceny wyjściowe prezentują się następująco: 6 za wygraną, 5,5 za remis i 5 za porażkę.

Claudio Bravo

alcantara: Kolejny mecz bez straconej bramki, aczkolwiek Chilijczyk powinien podziękować Capie, że nie wykorzystał 150% sytuacji w 41. minucie. Ponadto Bravo dobrze zatrzymał Saula w sytuacji sam na sam pod koniec pierwszej połowy. Oprócz tego miał jeszcze kilka niezbyt wymagających interwencji. Na plus również gra nogami. 7

Weniwe: Typowy występ bramkarza Barcelony. Claudio zachował koncentracje przez pełne 90 minut, kilka razy interweniując na najwyższym poziomie był jednym z architektów zwycięstwa nad beniaminkiem. 7

Ocena: 7

Dani Alves

alcantara: Tradycyjnie dla siebie zapędzał się wysoko na połowę przeciwnika i często dośrodkowywał w pole karne Eibar, co zamierzony skutek przyniosło tylko raz – w 72. minucie. Ponadto dobrze wspomagał kolegów w rozegraniu, w 20. minucie świetnie rozmontował obronę gości wraz z Messim, który nie wykorzystał prostopadłego podania od Brazylijczyka, a przed trzecią bramką dobrze zagrał do Leo. W obronie zbyt wiele pracy nie miał, jednak od razu przypomina się sytuacja z 41. minuty, kiedy to Dani nie przeciął podania do Capy i ten znalazł się w sytuacji sam na sam z bramką – na szczęście fatalnie spudłował. 6

Weniwe: Zaryzykuje stwierdzeniem, iż asysta do swojego rodaka była najlepszym zagraniem Brazylijczyka od dwóch sezonów. Oprócz tej asysty zaprezentował kibicom zgromadzonym na stadionie szeroki wachlarz swoim możliwości w postaci tysiąca niedokładnych dośrodkowań, złego ustawiania się i braku produktywności. In Montoya we trust. 5,5

Ocena: 5,75

Gerard Piqué

alcantara: W obu groźnych sytuacjach zawodników Eibar pod koniec pierwszej połowy Pique maczał palce, chociaż przy pierwszej wespół z Alvesem. Ponadto Hiszpanowi zdarzyło się kilka błędów, które łatał między innymi Mascherano. W ofensywie Gerard był bardzo nieskuteczny. Jego trzy strzały w żadnym stopniu nie zagroziły bramce Irurety. 4,5

Weniwe: Najgrorszy mecz Hiszpana w tym sezonie. Po pierwszej połowie Luis powinien zadzwonić do gospodarza stadionu by ten przygotował śrubokręt. Gerard wyglądał nawet przy Alvesie jak junior. Mam nadzieję, że to tylko wypadek przy pracy i Pique dostanie szanse na rehabilitacje w meczu z Ajaxem. 3,5

Ocena: 4

Jérémy Mathieu

alcantara: Bardzo solidnie. Czyścił wszystko co powinien i chyba tylko raz popełnił niegroźny błąd (69’). Kilka razy podłączył się również do akcji ofensywnych. Według mnie jest pewniakiem na El Clásico. 7

Weniwe: Francuz pokazał się z lepszej strony niż jego partner ze środka obrony, ale wciąż nie mogę spokojnie oglądać meczów w jego wykonaniu. W każdym spotkaniu jest chwila gdy Jeremy się wyłącza i łatwo sobie z nim poradzić. Ciekawe co wymyśli Luis na sobotnie spotkanie. 6

Ocena: 6,5

Jordi Alba

alcantara: Mniej widoczny niż zazwyczaj. W obronie dość pewnie, nie popełniał błędów. Kilka razy odważnie pokazał się w ofensywie, stworzył kolegom kilka akcji, a sam miał okazję na bramkę (70’), ale z jego uderzeniem z łatwością poradził sobie bramkarz przyjezdnych. 6,5

Weniwe: WRÓCIŁ. Przerwa reprezentacyjna podziałała dobrze na moim zdaniem najlepszego lewego obrońcę na świecie. Pewność w defensywie, szybkość oraz ciągle zagrożenie w akcjach ofesywnych to atuty zaprezentowane przez Hiszpana. Jeżeli chodzi o dośrodkowania to nasi boczni obrońcy, raczej nie trenują razem. 7

Ocena: 6,75

Javier Mascherano

alcantara: Wreszcie doczekaliśmy się występu Argentyńczyka na swojej naturalnej pozycji. I trzeba przyznać, że Javier zaprezentował się lepiej, niż Sergio w kilku ostatnich meczach. Wprawdzie cała pomoc straciła na rozegraniu, co widoczne było gołym okiem, ale nasz defensywny pomocnik w końcu walczył, biegał po całym boisku, wspomagał partnerów i naprawiał ich błędy. Żądam więcej Mascherano na tej pozycji! 7,5

Weniwe: Solidny występ Javiera. Uważam jednak, iż Argentyńczyk przyda się bardziej na środku obrony. Imponował odbiorami, lecz brakuje mi u niego gry z pierwszej piłki, a przez to nie kontroluje jej tempa, czym może pochwalić się Sergio. Fizycznie natomiast Mascherano brylował nad wszystkimi zawodnikami. 6,5

Ocena: 7

Xavi Hernández

alcantara: Wypoczęty Xavi to lepszy Xavi. Bardzo dobry mecz w wykonaniu Generała. Dobrze rozdzielał piłki w środku boiska, nie notował głupich strat, a nawet raz pokusił się o groźny strzał zza pola karnego (42’). Co więcej kilka razy umiejętnie wchodził w pole karne co przyniosło efekt w 60. minucie, kiedy to Creus otworzył wynik meczu. 8

Weniwe: Stary dobry generał. Nasz środkowy pomocnik, każdym swym zagraniem nadawał jakości akcjom. Szukał prostopadłych zagrań, wchodził w linię ataku, próbował strzałów z dystansu, a do tego dołożył bramkę. Oby więcej takich występów. 8

Ocena: 8

Sergi Roberto

alcantara: Dość przyzwoicie. Starał się w miarę szybko pozbywać piłki, nie spowalniał akcji, raz zdecydował się na groźny strzał, który został zablokowany. Na plus też na pewno podanie piętą do Messiego w 11. minucie. Aczkolwiek zabrakło jakiegokolwiek przebłysku - jak zawsze powiecie. Zmieniony przez Iniestę z powodu drobnego urazu po zderzeniu z graczem przyjezdnych. 5,5

Weniwe: Sergi miał dwa dobre momenty w tym meczu. Pierwszym było zagranie podeszwą do Messiego, a drugim opuszczenie boiska. Idealnie podsumował jego występ Leszek Orłowski. Szkoda miejsca dla Roberto od pierwszych minut, tyle samo zrobi na ławce. 3

Ocena: 4,25

Pedro Rodríguez

alcantara: Kolejny słaby mecz Hiszpana. Mając piłkę przy nodze nie za bardzo wiedział co z nią zrobić, a jak już zaczął coś robić to ją tracił. Miał bardzo dobrą okazję na bramkę (62’), ale jego uderzenie/podanie do Neymara obronił bramkarz Eibar. 3,5

Weniwe: Mógłbym skopiować tekst wyżej i pasowałby idealnie. Niestety Leszek nie skomentował występu Kanaryjczyka. Pedro przyzwyczaił nas w tym sezonie do przechodzenia obok meczu i dalej jest w tym konsekwentny. 3

Ocena: 3,25

Leo Messi

alcantara: Znów najlepszy. Już w 20. minucie powinien otworzyć wynik meczu, ale nie zdołał założyć „siaty” bramkarzowi. Pięć minut później ponownie uderzył na bramkę Irurety, ale piłka minimalnie minęła słupek. W drugiej połowie spotkania popisał się kapitalną asystą do Xaviego, później wraz z Neymarem rozmontowali obronę Eibar, a na sam koniec meczu miał jeszcze dwie okazje na gola, ale najpierw po indywidualnym rajdzie bramkarz obronił jego uderzenie, a w ostatniej akcji meczu znów trafił wprost w Iruretę. 8,5

Weniwe: Gość jest w gazie. Nieważne czy zaczyna akcje na własnej połowie, podaje prostopadle w polu karnym, uderza głową, czy mija kolejnych rywali robi to z niesamowitym głodem gry, czego mogło brakować w poprzednim sezonie. Z tak grającym Argentyńczykiem będziemy przeżywać miłe chwile na Santiago, oj miłe. 9

Ocena: 8,75

Neymar

alcantara: Bardzo aktywny od samego początku. Starał się być często pod grą oraz dobrze wyprowadzał piłkę nawet z własnej połowy (13’). Przeprowadził też kilka udanych akcji indywidualnych, ale na samym końcu szwankowało ostatnie podanie. W drugiej części meczu zdobył bramkę po dośrodkowaniu Alvesa, co dobrze podsumował jeden z moich kolegów: „Neymar wykorzystał podanie Alvesa. To najlepsza recenzja jego umiejętności!”. Dwie minuty po własnym golu asystował Messiemu przy bramce na 3:0. 8

Weniwe: Strzelił bramkę, zanotował asystę, lecz poza tym nie błyszczał Brazylijczyk. Jego współpraca z Messim wygląda znakomicie, jednak w meczu z Eibar miał kilka sytuacji by poszukać lepiej ustawionych partnerów. Przysłużył się w zwycięstwie oraz lepszej ocenie Alvesa, to drugie oczywiście nieocenione. 7,5

Ocena: 7,75

Andrés Iniesta

alcantara: Zmienił Roberto co od razu dało się zauważyć w grze całego zespołu. Barcelona zaczęła grać lepiej i szybciej wymieniać piłkę. Hiszpan popisał się kilkoma dobrymi podaniami, z których zdecydowanie najlepsze było to do Messiego w 93. minucie, którego Argentyńczyk niestety nie zdołał wykorzystać. 7

Weniwe: Rozruszał grę Barcy po wejściu na boisko. Idealnym zagraniem był blisko pomocy Messiemu w dogonieniu Zarry, zabrakło odrobiny szczęścia. Jestem przekonany, iż mecz zakończyłby się szybciej, gdyby Andres grał od pierwszej minuty. 6,5

Ocena: 6,75

Sandro Ramírez

Wszedł za Pedro i pokazał więcej niż starszy kolega. Najpierw dobrze zabrał się z piłką w 79. minucie, minął obrońcę, ale jego strzał został zablokowany. Kolejne jego uderzenie w 87’ zdołał wybronić bramkarz. Warto też wspomnieć o zachowaniu Sandro przy bramce Neymara. Młody Hiszpan wziął ze sobą obrońców, co dało Brazylijczykowi więcej miejsca i czasu na oddanie celnego strzału.