• 691

Fakty i mity: Barcelona - Chelsea 2009

"Zagraj to jeszcze raz, Sam!" i "Nie ze mną te numery, Brunner" - każdy pamięta te słynne filmowe cytaty. Problem w tym, że... one nigdy nie zostały wypowiedziane. Tak samo jak nie było czterech, sześciu czy ośmiu karnych dla Chelsea w legendarnym dwumeczu z Barceloną w półfinale Ligi Mistrzów 2009. Po tylu latach sam już zapomniałem co jest prawdą, a co nie, więc postanowiłem zweryfikować krążące opowieści i obejrzałem wszystko jeszcze raz. Nie tylko rewanż, transmitowany w TVP, ale także pierwszy mecz, o wielokrotnie mniejszej widowni w Polsce. Skupiałem się przede wszystkim na decyzjach sędziów, ale przy okazji notowałem wszystkie groźniejsze sytuacje podbramkowe. Oto co z tego wyszło:

28.04.2009 Camp Nou

FC Barcelona - Chelsea FC 0:0

Barcelona: Valdes - Alves, Pique, Marquez (52' Puyol), Abidal - Toure, Xavi, Iniesta - Messi, Eto'o (82'Bojan), Henry (87'Hleb)
Chelsea: Cech - Ivanovic, Terry, Alex, Bosingwa - Essien, Obi Mikel, Lampard (71'Belletti), Ballack (95'Anelka) - Malouda, Drogba

Sędzia: Wolfgang Stark (Niemcy)

2' - Eto'o pudłuje główką praktycznie z metra od bramki po dośrodkowaniu z rzutu wolnego. Kameruńczyk był jednak na spalonym (słusznie odgwizdanym)

Gra toczy się głównie w środku, Chelsea posyła kilka groźnych długich piłek na Maloude i Drogbę, ale są one niedokładne i Valdes bez problemów je wyłapuje. Barca dłużej jest przy piłce, ale wrzutki Alvesa czy prostopadłe podania w pole karne zatrzymują się na Cechu lub środkowych obrońcach

13' faul Bosingwy na rozpędzonym Messim blisko narożnika pola karnego. Bez kartki, ale sędzia daje ostatnie ostrzeżenie
15' brzydki faul Alexa na Marquezie pod polem karnym Barcelony gdy Meksykanin przejął piłkę. Ostrzeżenie.

Eto'o i Messi w ciągu kilku minut mają trochę miejsca na 20-25 metrze, ale ich strzały są (mocno) niecelne.

25' rozpędzający się przez środek Messi faulowany przez Alexa. Żółta kartka.
29' brzydki faul spóźnionego Ballacka na Henry'm. Żółta kartka.
34' groźny strzał sprzed pola karnego i Cech wybija na rzut rożny. Chyba najgroźniejsza sytuacja Barcelony do tego momentu.
37' faul na Inieście w środku pola. Żółta kartka dla... Yayi Toure za protesty.
39' fatalne zachowanie Marqueza, który skiksował próbując wycofać do Valdesa. Victor dwukrotnie zatrzymuje Drogbę, kończy się tylko na rogu dla Chelsea. Najlepsza sytuacja z obu stron w pierwszej połowie.
42' Drogba zahaczany przez Alvesa na granicy pola karnego, ale powtórki pokazały, że Didier poślizgnął się przed kontaktem
43' Iniesta zagrywa świetną piłkę do Eto'o, który wpada w pole karne, ale... spalony. Jak pokazały powtórki - ofsajdu nie było.

45' Henry brzydko atakuje Cecha blokującego piłkę, która wylatywała za boisko. Ostrzeżenie od sędziego (Cech szybko wstaje i nie protestuje).

Nudna pierwsza połowa dla postronnego obserwatora, emocje zaczęły się dopiero w ostatnich minutach.

48' główka Ballacka po rzucie wolnym minimalnie nad bramką Valdesa
48' Henry znokautowany klatką przez Alexa przy walce o górną piłkę. Przypadkowa sytuacja.
50' Marquez upada wyprowadzając piłkę bez kontaktu z rywalem. Kolano. Wchodzi Puyol.
60' Niecelny strzał Messiego z woleja po rogu. Pierwszy kwadrans drugiej połowy do zapomnienia.
61' Mocny strzał Alvesa w środek bramki broni Cech. Drogba leży we własnym polu karnym po przypadkowym zderzeniu z Pique.
65' Eto'o nie był na spalonym po podaniu Alvesa, ale wszystko działo się przy linii bocznej i nie był to błąd dużego kalibru.
67' Ostry faul Lamparda na Inieście. Bez kartki, ale nie można mieć pretensji do arbitra. Za chwilę Alves z wolnego tuż nad bramką.
69' Świetna indywidualna akcja Eto'o, który kładzie w polu karnym Alexa, ale strzela prosto w Cecha.
74' Henry ściągany przez Bosingwę w polu karnym. Trudna sytuacja do oceny, sędzia miał podstawy by podyktować rzut karny, ale puścił grę. Kontrę Chelsea przerywa faulem Puyol i dostaje żółtą kartkę.

77' Mocny faul Puyola na Maloudzie, pachnie drugą żółtą kartką... sędzia jednak gwizdnął spalonego Maloudy (nie było powtórki, ale decyzja słuszna).

84' mający już żółtą kartkę na koncie Ballack uderza Iniestę ręką w twarz w walce o pozycję przed polem karnym Chelsea. Sędzia gwiżdże faul, ale nie sięga do kieszonki. Niemiec może mówić o sporym szczęściu.

91' Dośrodkowanie Alvesa i Bojan z 2-3 metrów przenosi piłkę główką nad bramką. Przy okazji ściągnął ją nadbiegającemu Messiemu. Najlepsza sytuacja Barcelony w tym meczu. Sędzia dolicza aż 5 minut (była spora przerwa związana z kontuzją Marqueza).
93' Iniesta prawdopodobnie faulowany, ale sędzia puszcza grę, Ballack (nie on faulował) też ucierpiał i leży na granicy swojego pola karnego. Chelsea wyprowadza akcję, ale traci piłkę i Messi wykorzystuje sytuację podając do Hleba. Białorusin wybiega sam na sam z Cechem, ale źle przyjmuje piłkę, wygania się sam do boku, Cech broni jego słaby strzał, a dobitka ląduje na bocznej siatce.
95:20 koniec meczu!

Barcelona w samej końcówce osiągnęła sporą przewagę, ale zabrakło kilku minut na strzelenie choćby jednej bramki. 6-1 w strzałach celnych.

06.05.2009 Stamford Bridge
Chelsea FC - FC Barcelona 1:1 (1:0)
9'Essien - 93'Iniesta

Chelsea: Cech - Bosingwa, Terry, Alex, A.Cole - Essien, Lampard, Ballack - Malouda, Anelka, Drogba (72'Belletti)
Barcelona: Valdes - Alves, Pique, Toure, Abidal - Busquets (85'Bojan), Keita, Xavi - Messi, Eto'o (97'Sylvinho), Iniesta (96'Gudjohnsen)

Sędzia: Tom Henning Øvrebø (Norwegia)

5' zamieszanie w polu karnym Chelsea i próbujący wybić piłkę spod nóg Messiego Ballack... trafia się w rękę. Ciekawa sytuacja i miejmy ją w pamięci.

9' przypadkowo odbita piłka przed polem karnym Barcelony i Essien niesamowitym strzałem pod poprzeczkę wyprowadza Chelsea na prowadzenie

Barcelona bije głową w mur, a Chelsea szuka okazji do kontrataku. Z obu stron brakuje dokładności, tempo meczu nieco siada.

23' fantastyczne podanie Lamparda do Drogby, wyjście Valdesa na szesnasty metr i obrona nogami ratują Barcelonę
24' Malouda i Alves walczą o piłkę przez kilkanaście metrów, wreszcie Francuz pada tuż za linią pola karnego, ale nie ma mowy o karnym. Sędzia dyktuje rzut wolny niemal przy końcowej linii i linii pola karnego.

25' Valdes instynktownie broni kąśliwe uderzenie Drogby z wolnego niemal z zerowego konta. Chwilę później główka Terry'ego po rożnym tuż obok bramki.
26' Drogba przyjmuje kolejną prostopadłą piłkę i walczy z Abidalem o wyjście sam na sam z Valdesem. Eric łapie go za koszulkę i natychmiast puszcza. Drogba pada zamiast szukać strzału. Za mało na karnego. Valdes łapie piłkę i gramy dalej.

30' kilka fauli Alvesa w krótkim odstępie czasu. Żółta kartka i już wiadomo, że Dani nie zagra w następnym meczu Champions League.
31' Lampard uderzony łokciem przez Keitę podczas walki o górną piłkę na dwudziestym metrze. Sędzia puszcza grę, mógł być wolny dla gospodarzy.

Ostatni kwadrans przynosi spore uspokojenie gry, nie dzieje się nic kontrowersyjnego, brakuje również celnych strzałów. Sędzia dolicza aż trzy minuty, ale Barca zatrzymuje się zazwyczaj na 20-30 metrze, a wrzutki lądują w rękawicach Cecha lub za linią końcową. Pierwszą połowę kończą protesty piłkarzy Blaugrany, którzy domagali się rzutu rożnego, ale było już po doliczonym czasie.

52' Anelka do Drogby, który przekłada Pique i... Valdes broni czubkiem buta w sytuacji sam na sam!
56' Drogba walczy o piłkę z Toure od 25. metra przed bramką Barcelony i jest przytrzymywany, faulowany. Wpadają jednak obaj w pole karne gdzie Toure już całkowicie czysto wybija piłkę, a Drogba pada na murawę i za chwilę dostaje drgawek widząc, że sędzia puścił grę. Arbiter mógł wrócić i dać Chelsea rzut wolny, ale o karnym nie ma nawet mowy.

61' Drogba pada w polu karnym po walce o górną piłkę z Abidalem, ale nie wiadomo nawet o co chodzi. Didier zresztą nie protestuje, choć potrzebuje pomocy lekarzy. Nie było tam na pewno faulu.

W 65 minutcie mamy 7-9 w strzałach, ale 3-0 w strzałach celnych.

66' Pique kopnięty w powietrznej walce przez Drogbę, który zgrywa piłkę do Anelki, Francuz jest przez moment przytrzymywany przez swojego rodaka Abidala, ale Eric szybko go puszcza. Anelka wychodzi sam na sam z Valdesem, ale plączą mu się nogi i upada. Sędzia pokazuje Abidalowi czerwoną kartkę. Piłkarze Barcelony protestują, pokazując wcześniejszy faul na Pique.

71' Celny, lekki strzał Lamparda łapie Valdes. Warte odnotowania ponieważ to jeden z niewielu celnych strzałów w tym meczu
72' Drogbę zmienia barceloński bohater z Paryża - Belletti.
74' Iniesta kopnięty w łydkę przez Essiena. Żółta kartka.
77' Rozpędzający się Messi kopnięty przez Alexa. Żółta kartka. Alves z wolnego metr nad bramką.
79' błąd Toure i Anelka biegnie z piłką w stronę bramki Valdesa. Toure go dogania i wypycha z dala od światła bramki. Nagle Francuz upada. Nie ma pchnięcia, ani kopnięcia. Na powtórkach widać jedynie, że w pewnym momencie Toure łapie rękę Anelki i za chwilę puszcza.

82' bodaj najbardziej kontrowersyjna sytuacja gdy Anelka przyjmuje piłkę w pole karne i próbuje minąć Pique, ale kopnięta z bliska piłka trafia w podniesioną rękę Gerarda. Chelsea mogła dostać karnego, ale pamiętajmy o bardzo podobnej sytuacji Ballacka z samego początku tego meczu. Na korzyść Gerarda przemawia jedynie to, że trzymał rękę w górze od dłuższej chwili (dość naturalne w momencie gdy wyhamowywał i zmieniał kierunek biegu) i nie wykonał celowego ruchu do piłki, a po prostu dostał w rękę z bardzo bliskiej odległości w dynamicznej akcji.

To Barcelona musi strzelić bramkę, ale zdecydowanie groźniejsze są ataki Chelsea. Guardiola musi coraz bardziej ryzykować, Bojan zmienia Busquetsa.

88' Messi faulowany przed polem karnym Chelsea, sędzia puszcza grę.

W 90 minucie strzały 10-13, strzały celne 4-0.

91' faul Pique, żółta dla Eto'o za protesty.
93' Czy to jest ta akcja? Tak, to jest ta akcja! Kiks Eto'o, kiks Essiena, podanie Messiego do Iniesty i pierwszy celny strzał Barcelony w tym meczu ląduje w bramce Cecha. 1-1, ale sędzia daje jeszcze pograć. Żółta kartka dla Iniesty za zdjęcie koszulki. Guardiola próbuje zrobić zmiany - Sylvinho i Gudjohnsen czekają na wejście. Wielkie zamieszanie. Wreszcie Islandczyk zmienia Iniestę.
96' Ballack po rzucie rożnym oddaje mocny strzał i piłka trafia pod pachę Eto'o. Kameruńczyk ma podniesioną rękę (zasłania się), ale choćby mu ją obciąć to i tak piłka trafia też w jego żebra. Nie jest tak, że uniesienie ręki zablokowało piłce drogę do bramki. Gdyby miał ręce wzdłuż ciała do dostałby w ramię. Jak na to nie spojrzeć, o karnym nie może być mowy. Ballack dostaje słuszną żółtą kartkę za komiczne protesty.

97' Sylivinho wchodzi za Eto'o. Realizator nie pokazuje ile czasu doliczył arbiter
97:00 - koniec meczu!

PODSUMOWANIE

Nie był to najbardziej kontrowersyjny dwumecz w historii Ligi Mistrzów. Ba, nie mieści się nawet w pierwszej dwudziestce. Przez ponad 180 minut rywalizacji dwaj arbitrzy nie popełnili żadnego błędu najgrubszego kalibru. Za takie uważam uznanie nieprawidłowo strzelonej bramki bądź nieuznanie bramki prawidłowej. W drugiej kolejności mamy kartki i karne i tu na pierwszy plan wysuwają się (w kolejności chronologicznej): możliwy karny za faul na Henry'm, możliwa druga żółta dla Ballacka w pierwszym meczu, kontrowersyjna czerwona dla Abidala (ze względu na wcześniejszy faul Drogby na Pique) i możliwy karny dla Chelsea po ręce Pique. Jeden karny, nie trzy, nie cztery, nie sześć. Jeżeli jesteśmy bardzo drobiazgowi to cały czas pamiętajmy o sytuacji z Messim i Ballackiem na początku meczu rewanżowego - kaliber tego zagrania jest spory ponieważ nie było to nabicie Niemca z bliska przez Leo, ale błąd techniczny Ballacka, który (niefaulowany!) próbując wykopać piłkę kopnął ją sobie w rękę. Gdyby sędzia chciał z premedytacją "przepchnąć" Barcelonę do finału to miałby wspaniały pretekst do tego by zacząć rewanż od karnego dla Blaugrany, a w drugiej połowie mógł bez problemów odgwizdać faul na Pique i nie pokazać Abidalowi czerwonej kartki (tak jak zrobił to sędzia pierwszego meczu w sytuacji z Puyolem i spalonym Maloudy).

Skąd więc tyle legend wokół tego meczu? Po pierwsze dlatego, że mało kto oglądał pierwsze spotkanie (rozgrywane we wtorek, a telewizja publiczna w Polsce nadawała jedynie mecze środowe). Po drugie ze względu na nagromadzenie padów piłkarzy Chelsea w polu karnym. Po trzecie - i pewnie najważniejsze - tak zwani niedzielni kibice futbolu zawsze lubią gdy faworyt niespodziewanie przegrywa, życzą drużynie, która wygrywa wszystko (jak Barcelona Guardioli tamtej wiosny) by powinęła się jej noga i faktycznie tego wieczora na Stamford Bridge było blisko, a wszystko działo się raptem cztery dni po pamiętnym 2:6 na Santiago Bernabeu.

Barcelona była nieco lepsza w pierwszym meczu, ale stworzyła za mało klarownych sytuacji. Najlepsze mieli w drugiej połowie Eto'o, Bojan i Hleb. Chelsea oddała jeden celny strzał w bardzo groźnej sytuacji Drogby, ale świetnie interweniował Valdes. W rewanżu dużo lepsza była Chelsea, która stwarzała sytuacje i kasowała praktycznie wszystkie akcje Barcelony dość daleko od własnej bramki. W grze gości utrzymywał nie sędzia, lecz fenomenalnie broniący Valdes. Ostatecznie stał się cud, ponieważ Barcelona po latach porażek pomimo lepszej gry od przeciwników, tym razem awansowała będąc gorsza. Gol Iniesty otworzył drogę do finału w Rzymie, gdzie Barcelona powstrzymała Manchester United przed obroną Ligi Mistrzów, Leo Messi wygrał z Crisitano Ronaldo bezpośredni pojedynek o Złotą Piłkę, a Blaugrana kontynuowała marsz po rekordowe sześć pucharów w jednym roku kalendarzowym.

18.02.2018 14:00, autor: pioteer, źródło: własne, uefa.com