• 1543

Sezon 2018/19 w statystyce

Bilans

Przygotowując to podsumowanie wziąłem pod uwagę mecze: La Liga, Ligi Mistrzów, Copa Del Rey oraz Superpucharu Hiszpanii. Bilans zwycięstw, remisów i porażek oraz stosunek bramek w poszczególnych rozgrywkach prezentuje się następująco:

6 porażek

Łącznie Barcelona w zakończonym sezonie rozegrała 60 spotkań (jedno więcej niż w zeszłym sezonie), z czego 40 wygrała, 13 zremisowała, a 7 przegrała. Ogólny bilans bramkowy wynosi 138-56, co oznacza, że w jednym spotkaniu piłkarze Barçy strzelali średnio 2,30 bramki, tracąc przeciętnie 0,933 gola. Średnia strzelonych bramek jest jeszcze gorsza niż przed rokiem (swego czasu Barca regularnie strzelała 160-180 goli w sezonie), znacznie wzrosła także średnia goli traconych (sezon wcześniej było to tylko 0,712). W zeszłym sezonie w Lidze Mistrzów i Pucharze Króla Barca straciła tylko 8 bramek, a teraz aż 19.

Minuty

W wyżej wymienionych rozgrywkach Barcelonę reprezentowało 35 zawodników (aż o pięciu więcej niż w czterech poprzednich sezonach). Ernesto Valverde poza 20 regularnie grających piłkarzy sięgnął po Mirandę, Chumiego, Cuencę, Oriola Busquetsa, Puiga, Wague, Abela Ruiza, Alexa Collado, Carlesa Pereza oraz sprzedanych po starcie sezonu Sampera, Denisa Suareza, Munira, a także sprowadzonych zimą Todibo, Murillo i Boatenga. Spośród piłkarzy z drużyny rezerw najwięcej... 315 minut zaliczył Miranda.

Najczęściej eksploatowanym graczem został Gerard Pique. Obrońca Dumy Katalonii spędził na boiskach aż 4680 minut (o... 536 więcej niż w ubiegłym sezonie) w 52 spotkaniach. Oto jedenastu piłkarzy o największej liczbie rozegranych minut we wszystkich rozgrywkach (tolerancja wynosi +/- 20 minut):

2887 Semedo (+1)

W nawiasie zmiana pozycji w porównaniu do zeszłego sezonu. Powyższa jedenastka rozegrała „łącznie” 1229 minut więcej niż analogicznie utworzona jedenastka najczęściej grających w sezonie poprzednim.

629 Lenglet

Jordi Alba rozegrał 36 spotkań w lidze hiszpańskiej, Ter Stegen, Pique i Busquets jedno mniej. Lenglet, Busquets, Rakitić i Coutinho zagrali we wszystkich 12 meczach Ligi Mistrzów.

Najwięcej rozegranych spotkań:

54 Alba, Busquets, Rakitić, Coutinho

53 Vidal

52 Pique

Bramkarze

W trakcie minionego sezonu na bramce Barcelony stało 2 różnych golkiperów. Marc-Andre Ter Stegen rozegrał w sumie 49 spotkań i wpuścił w nich 43 bramki, co daje średnią 0,877 wpuszczonej bramki na mecz. 23 razy (47%) zachowywał czyste konto. Cillessen dostał szansę w 11 meczach, wpuszczając łącznie 13 bramek (10 więcej niż przed rokiem przy tej samej liczbie występów).

Strzelcy

Szesnastu piłkarzy Barcelony (dwóch mniej niż w poprzednim sezonie i czterech mniej niż dwa sezony temu) strzeliło w rozgrywkach 2018-19 134 bramki, a czterokrotnie wyręczali ich rywale - Pulido z Hueski, Arambarri z Getafe, Shaw z Man.United i Varane z Realu Madryt. Najlepszym strzelcem po raz dziesiąty (trzeci z rzędu) został Leo Messi, z 51 bramkami w swoich 50 występach. Dwucyfrową liczbę goli uzyskali jeszcze Luis Suarez (25), Dembele (14) i Coutinho (11). Najwięcej bramek w lidze hiszpańskiej strzelił Messi - autor 36 trafień. Argentyńczyk był również najlepszym strzelcem w Lidze Mistrzów. Umtiti, Vermaelen, Busquets i Arthur to piłkarze z pola, którzy rozegrali minimum 500 minut i nie zdobyli ani jednej bramki.

1 - S.Roberto, Lenglet, Rakitić, Munir

W zakończonym sezonie tylko pięć razy piłkarzowi Barcelony udało się w uzyskać hat-trick i cztery razy robił to Messi, a raz Luis Suarez.

Messi był najczęściej strzelającym bramki zawodnikiem, biorąc pod uwagę ilość minut spędzonych na boisku. Argentyńczyk okazał się bezkonkurencyjny, strzelając gola średnio co 79 minut (20 minut częściej niż w poprzednim sezonie!), wyprzedzając Luisa Suareza (gol co 166 minut).

51 bramek padło po uderzeniu prawą nogą (7 mniej niż w zeszłym sezonie), 72 strzelono lewą nogą (11 więcej niż przed rokiem), a 13 zdobyto uderzeniem głową (trzy mniej niż przed rokiem).

Asystenci

Poniższe liczby wynikają z obserwacji autora i są całkowicie niezwiązane ze statystykami pochodzącymi z innych źródeł.

Zawodnicy Barcelony zanotowali 89 asyst (8 mniej niż w zeszłym sezonie!), tj. bezpośrednich podań, po których zdobywane były bramki. Najlepszy w tym elemencie okazał się Messi, dziewiętnaście razy we wszystkich rozgrywkach otwierając kolegom drogę do bramki.

2 - Alba, Messi, Dembele

Szczegółowe analizy powtórek telewizyjnych pozwoliły stworzyć unikatową statystykę uwzględniającą zawodników, którzy brali udział w akcji bramkowej, lecz nie zapisano na ich koncie asysty. Pomysł ten wywodzi się z faktu, iż często pomijane są zasługi piłkarzy, którzy wypracowują idealne sytuacje kolegom, lecz okoliczności nie pozwalają zapisać im „normalnych” asyst. Jak się okazało, rozkład ilości „wypracowanych” bramek nie jest równomierny i przypadkowy, zatem w głównej mierze zależał od dyspozycji danego zawodnika i na jego podstawie można w pewnym sensie określić wpływ poszczególnych piłkarzy na grę w ofensywie całej drużyny. Innymi słowy, nie należy twierdzić, że zależał od szczęścia, lecz był pochodną częstotliwości wykonywania przez danego zawodnika określonych zagrań, przynoszących drużynie wymierne korzyści. Podobne statystyki tworzą od niedawna polskie media, nazywając je "asystami drugiego stopnia".

Jako „udział w akcji bramkowej” liczono: wywalczenie rzutu karnego/wolnego, po którym padła bezpośrednia bramka; podanie poprzedzające asystę (jeżeli takie nastąpiło), strzał, którego dobicie przyniosło bramkę, przecięte podanie/zablokowany strzał, po którym piłka trafiła do przyszłego strzelca, sprokurowanie gola samobójczego w wykonaniu przeciwnika oraz podanie, które nie otwiera przyszłemu strzelcowi bezpośredniej drogi do bramki (na przykład Luisa Sureza do Coutinho w ostatnim meczu sezonu - oficjalne statystyki zaliczyły Suarezowi normalną asystę).

Oto czołówka „rozszerzonej” punktacji kanadyjskiej, uwzględniającej gole, asysty oraz „udziały” w akcjach bramkowych (w nawiasie zmiana w stosunku do poprzedniego sezonu):

16 - Vidal

Messi przekroczył magiczną barierę udziału w ponad 1000 bramek strzelonych przez Barcelonę (samych goli i asyst ma już teraz ponad 800). Kontuzje znów zaniżyły wynik dość produktywnego Dembele. Mocno poniżej oczekiwań zagrał Coutinho, a także Arthur (udział przy zaledwie pięciu golach).

Messi brał jakikolwiek udział w strzelonych golach (także poprzez asysty i osobiście strzelane bramki) średnio co 49 minut przebywania na boisku, co stanowi najlepszy wynik w zespole. Dalej w kolejności są: Luis Suarez ze średnią 83 minut, Dembele (86 minut), oraz Malcom (133 minuty).

6 - Luis Suarez, Dembele

W większości statystyk nie ma różnicy pomiędzy golami strzelanymi z kilku metrów do pustej bramki, a tymi uzyskanymi po kilkudziesięciometrowych rajdach. Marginalizowane są również trafienia z rzutów karnych. Co jednak w przypadku, gdy strzelającym karnego jest sam poszkodowany i faul przeciwnika „ukradł” mu splendor zdobycia bramki z gry? Poniższe zestawienie wychodzi temu naprzeciw, pokazując ilość wszystkich asyst i bramek wypracowanych, w tym wypracowanych samemu sobie:

36 - Messi

28 - Luis Suarez

24 - Alba

21 - Rakitić

16 - Dembele

Kartki

20 zawodników Barcelony otrzymało w minionym sezonie 110 (12 więcej niż przed rokiem) żółtych i 3 (tyle samo zeszłym sezonie) czerwone kartki. Wyrzuceni z boiska byli Umtiti, Lenglet i Rakitić.

Bonus

Ponownie sprawdziłem odległości, z których piłkarze Barcelony strzelali bramki. Nie miałem do dyspozycji profesjonalnego sprzętu, więc poniższe wyliczenia mają raczej charakter ciekawostki, lecz być może posłużą one za pomocną informację, zwłaszcza w perspektywie zestawienia ich z wynikami w poprzednich i nadchodzących sezonach.

134 gole strzelone przez piłkarzy Blaugrany zostało zdobyte średnio z 10,45 metra (równo o metr dalej niż w zeszłym sezonie). 19 z nich (tylko 14,18%) strzelono po uderzeniach zza pola karnego. Rekordzistą został gol Messiego w meczu z Liverpoolem, zdobyty po uderzeniu z okolic 26. metra. Gole Rakiticia padały średnio z 13,2 metra, co stanowi najlepszy wynik w drużynie dla piłkarzy, którzy strzelili przynajmniej pięć bramek. Poniżej średnia odległość od bramki tych strzelców, którzy osiągnęli pułap 5 goli (wszystkie wyniki w metrach):

13,2 - Rakitić
11,8235 - Messi
11,8182 - Coutinho
10,28 - Dembele

Podsumowanie

Chcesz zatrzymać Barcelonę? Rzuć wszystkie siły na Messiego! Leo i tak coś strzeli, ale sam każdego meczu nie wygra. I tak znajdzie sposób by cudownym zagraniem otworzyć grę swoim kolegom, ale co z tego, skoro oni najpewniej nie wykorzystają większości dogodnych sytuacji. Leo kompletnie nie miał wsparcia - Suarez po obiecującym początku sezonu w drugiej połowie dał się zapamiętać tylko półfinałem Copa w Madrycie i golem z Liverpoolem, a i tak znów w Lidze Mistrzów zdobył tylko jednego gola. Dembele w najważniejszym momencie sezonu był kontuzjowany. Grę Coutinho można przemilczeć - Brazylijczyk i Francuz na spółkę nie są w stanie wykręcić cyferek, które robił Neymar w pojedynkę. Znów na ocenie całego sezonu zaważyły raptem dwa mecze - rok temu były to Roma i Levante, w tym roku Liverpool i finał z Valencią. Pragmatyczna, mało efektowna, ale i niespecjalnie efektywna Barca kończy sezon tylko z Superpucharem Hiszpanii i mistrzostwem kraju, choć na wyciągnięcie ręki był komplet trofeów. Messi jednak nie wygląda jakby miał zwolnić tempo, więc jeśli tylko dostanie cracka z prawdziwego zdarzenia do gry i Dembele z Arthurem wskoczą na wyższy poziom to kolejny sezon powinien być bardziej udany, nawet z Ernesto Valverde na ławce.