• 259

Sezon 2012-13 w statystyce

Bilans

Przygotowując to podsumowanie wziąłem pod uwagę mecze: La Liga, Ligi Mistrzów, Copa Del Rey oraz Superpucharu Hiszpanii. Bilans zwycięstw, remisów i porażek oraz stosunek bramek w poszczególnych rozgrywkach prezentuje się następująco:

6 porażek

Łącznie Barcelona w zakończonym sezonie rozegrała 60 spotkań (o cztery mniej niż w zeszłym sezonie), z czego 43 wygrała, 9 zremisowała, a 8 przegrała. Ogólny bilans bramkowy wynosi 158-70, co oznacza, że w jednym spotkaniu piłkarze Barçy strzelali średnio 2,63 bramki, tracąc przeciętnie 1,17 gola. Średnia bramek strzelonych jest gorsza jedynie od jednego (ostatniego) sezonu Guardioli. Ilość bramek straconych jest natomiast najwyższa od sezonu 1999/2000 gdy trenerem Blaugrany był Louis Van Gaal.

Najdłuższa passa zwycięstw z rzędu to 7 spotkań z okresu 9.12.2012 do 13.01.2013. Najdłuższy okres bez porażki to 15 gier od 11.11.2012 do 16.01.2013. Najdłuższa seria spotkań bez zwycięstwa trwała 3 mecze i zdarzyła się przy okazji dwumeczu z Bayernem w półfinale Ligi Mistrzów oraz meczem ligowym z Athletic Bilbao.

Minuty

W wyżej wymienionych rozgrywkach Barcelonę reprezentowało 27 zawodników (czterech mniej niż przed rokiem). Tito Vilanova i Jordi Roura poza liczącą 22 piłkarzy kadrą pierwszego zespołu sięgnęli po J.Dos Santosa, Sergi Roberto, Deulofeu, Planasa i Rafinhę. Spośród piłkarzy z drużyny rezerw najwięcej – 332 minuty na przestrzeni całego sezonu zaliczył Sergi Roberto, notując przy tym jedną asystę.

Najczęściej eksploatowanym graczem został Leo Messi. Napastnik Dumy Katalonii spędził na boiskach aż 4064 minuty (o 1157 mniej niż w ubiegłym sezonie) w 50 spotkaniach. Oto jedenastu piłkarzy o największej liczbie rozegranych minut we wszystkich rozgrywkach (tolerancja wynosi +/- 20 minut):
3249 Cesc (-3)

W nawiasie zmiana pozycji w porównaniu do zeszłego sezonu. Powyższa jedenastka rozegrała „łącznie” 3679 minut mniej niż analogicznie utworzona jedenastka najczęściej grających w sezonie poprzednim.

527 Alves

Nikt nie wystąpił we wszystkich 38 spotkaniach ligi hiszpańskie. Raptem 32 występy zanotowali najlepsi pod tym względem Cesc i Messi. Messi, Valdes i Xavi zagrali jako jedyni w 11 z 12 spotkaniach Ligi Mistrzów.

Najwięcej rozegranych spotkań:
50 - Messi
48 - Cesc, Iniesta, Xavi
47 - Alves

Czternastu zawodników z obecnej kadry ma rozegranych więcej niż 100 oficjalnych spotkań dla Barcelony. W minionym sezonie granicę stu spotkań dla Blaugrany przekroczyli Mascherano, Villa, Adriano i Thiago. Valdes rozegrał mecz numer 500 (licząc wszystkie rozgrywki), a Busquets, Pedro oraz Pique przekroczyli barierę 200 występów.

Bramkarze

W trakcie minionego sezonu na bramce Barcelony stało 2 różnych golkiperów. Victor Valdes rozegrał w sumie 44 spotkania i wpuścił w nich 54 bramki (o piętnaście więcej niż w zeszłym sezonie, w którym na dodatek rozegrał 7 spotkań więcej), co daje średnią 1,227 wpuszczonej bramki na mecz (o 0,46 wyższą od tej z zeszłego sezonu). Tylko 11 razy (25%) zachowywał czyste konto. Jose Manuel Pinto dostał szansę w 16 meczach La Liga, Ligi Mistrzów oraz Pucharu Króla, wpuszczając łącznie 16 goli.

Strzelcy

Siedemnastu piłkarzy Barcelony (o trzech mniej w stosunku do poprzedniego sezonu) strzeliło w rozgrywkach 2012-13 155 bramek, a trzykrotnie wyręczali ich rywale - Borja Gomez z Granady, Gabi z Atletico i Valiente z Valladolid. Najlepszym strzelcem piąty raz z rzędu został Leo Messi, z 60 bramkami w swoich 50 występach. Dwucyfrową liczbę goli uzyskali jeszcze Villa (16) oraz Cesc (14), Alexis (11) i Pedro (10). Najwięcej bramek w lidze hiszpańskiej strzelił Messi - autor 46 trafień. Argentyńczyk był również najlepszym strzelcem w Lidze Mistrzów. Mascherano i Bartra to jedyni piłkarze z pola, który rozegrali minimum 500 minut i nie zdobyli ani jednej bramki.

1 - Pique, Puyol, Jordi Alba, Adriano, Thiago, Xavi

Messi, Pedro i Xavi trafiali we wszystkich czterech rozgrywkach. W zakończonym sezonie trzy razy piłkarzowi Barcelony udało się w uzyskać hat-trick i dwukrotnie czynił to Messi (w tym jeden poker), a raz Cesc Fabregas.

Messi był najczęściej strzelającym bramki zawodnikiem, biorąc pod uwagę ilość minut spędzonych na boisku. Argentyńczyk okazał się bezkonkurencyjny, strzelając gola średnio co 68 minut, wyprzedzając Villę (gol co 142 minuty).

66 bramek padło po uderzeniu prawą nogą (7 mniej niż w zeszłym sezonie), 78 strzelono lewą nogą (13 mniej niż przed rokiem), a 11 zdobyto uderzeniem głową (o 9 mniej).

Asystenci

Poniższe liczby wynikają z obserwacji autora i są całkowicie niezwiązane ze statystykami pochodzącymi z innych źródeł.

Zawodnicy Barcelony zanotowali 117 asyst (9 mniej niż w zeszłym sezonie), tj. bezpośrednich podań, po których zdobywane były bramki. Najlepszy w tym elemencie okazał się Iniesta, osiemnaście razy we wszystkich rozgrywkach otwierając kolegom drogę do bramki.

1 - Song, Cesc, Tello, Alexis, Messi, Sergi Roberto, Mascherano

Szczegółowe analizy powtórek telewizyjnych pozwoliły stworzyć unikatową statystykę uwzględniającą zawodników, którzy brali udział w akcji bramkowej, lecz nie zapisano na ich koncie asysty. Pomysł ten wywodzi się z faktu, iż często pomijane są zasługi piłkarzy, którzy wypracowują idealne sytuacje kolegom, lecz okoliczności nie pozwalają zapisać im „normalnych” asyst. Jak się okazało, rozkład ilości „wypracowanych” bramek nie jest równomierny i przypadkowy, zatem w głównej mierze zależał od dyspozycji danego zawodnika i na jego podstawie można w pewnym sensie określić wpływ poszczególnych piłkarzy na grę w ofensywie całej drużyny. Innymi słowy, nie należy twierdzić, że zależał od szczęścia, lecz był pochodną częstotliwości wykonywania przez danego zawodnika określonych zagrań, przynoszących drużynie wymierne korzyści.

Jako „udział w akcji bramkowej” liczono: wywalczenie rzutu karnego/wolnego, po którym padła bezpośrednia bramka; podanie poprzedzające asystę (jeżeli takie nastąpiło), strzał, którego dobicie przyniosło bramkę, przecięte podanie/zablokowany strzał, po którym piłka trafiła do przyszłego strzelca, sprokurowanie gola samobójczego w wykonaniu przeciwnika i podanie, które nie otwiera przyszłemu strzelcowi bezpośredniej drogi do bramki.

Oto czołówka „rozszerzonej” punktacji kanadyjskiej, uwzględniającej gole, asysty oraz „udziały” w akcjach bramkowych (w nawiasie zmiana w stosunku do poprzedniego sezonu):
16 - Jordi Alba, Thiago (-7)

Messi zanotował swój trzeci wynik w karierze i zajmuje z całą pewnością co najmniej pierwsze cztery miejsca w tego typu klasyfikacji w całej historii Klubu. Widoczny jest progres będącego w znakomitej formie Iniesty i wracającego po kontuzji Villi oraz regres borykających się z wahaniami formy Cesca, Xaviego i Alvesa.

Messi brał jakikolwiek udział w strzelonych golach (także poprzez asysty i osobiście strzelane bramki) średnio co 48 minut przebywania na boisku (średnio o 4 minut rzadziej niż w zeszłym sezonie), co stanowi najlepszy wynik w zespole. Dalej w kolejności są: Villa ze średnią 87 minut, Iniesta (90 minut), Cesc (95 minut), Tello (96 minut) i Alexis (97 minut).

5 - Alexis
Każdy spośród graczy z pola (poza wyłączonym z gry przez większą część sezonu Abidalem) przyczynił się do zdobycia choćby jednej bramki.

W większości statystyk nie ma różnicy pomiędzy golami strzelanymi z kilku metrów do pustej bramki, a tymi uzyskanymi po kilkudziesięciometrowych rajdach. Marginalizowane są również trafienia z rzutów karnych. Co jednak w przypadku, gdy strzelającym karnego jest sam poszkodowany i faul przeciwnika „ukradł” mu splendor zdobycia bramki z gry? Poniższe zestawienie wychodzi temu naprzeciw, pokazując ilość wszystkich asyst i bramek wypracowanych, w tym wypracowanych samemu sobie:

32 - Iniesta
28 - Messi
23 - Xavi
20 - Cesc, Pedro
16 - Alves, Alexis

Kartki

22 zawodników Barcelony otrzymało w minionym sezonie 104 (osiemnaście mniej niż przed rokiem) żółte i 4 (dwie mniej niż w zeszłym sezonie) czerwone kartki. Czerwone kartki pokazywane były piłkarzom Dumy Katalonii w lidze hiszpańskiej i Superpucharze Hiszpanii, a zobaczyli je: Valdes (po meczu), Pique, Mascherano i Adriano. Każdy piłkarz pierwszego składu (poza Xavim, Tello i Abidalem) ujrzał przynajmniej jedną kartkę.

Bonus

Ponownie sprawdziłem odległości, z których piłkarze Barcelony strzelali bramki. Nie miałem do dyspozycji profesjonalnego sprzętu, więc poniższe wyliczenia mają raczej charakter ciekawostki, lecz być może posłużą one za pomocną informację, zwłaszcza w perspektywie zestawienia ich z wynikami w poprzednich i nadchodzących sezonach.

155 goli strzelonych przez piłkarzy Blaugrany zostało zdobyte średnio z 9,47 metra (o 0,41 metra dalej niż przed rokiem). 21 z nich (13,5%) strzelono po uderzeniach zza pola karnego. Rekordzistą został gol Leo Messiego w rewanżowym spotkaniu Superpucharu Hiszpanii z Realem, zdobyty po uderzeniu z okolic 25. metra. Gole Thiago (zdobył ich trzy) padały średnio z 14,6 metrów, co stanowi najlepszy wynik w drużynie dla piłkarzy, którzy strzelili przynajmniej dwa gole. Poniżej średnia odległość od bramki tych strzelców, którzy osiągnęli pułap 5 goli (wszystkie wyniki w metrach):