Bardziej życzeniowo niż z rzeczywistym oczekiwaniem, tłum piłkarzy okrzyknięty został nowymi Lionelami Messimi w swoich krajach. UEFA.com przemierzył kontynent w poszukiwaniu młodych geniuszy.
Na początku swojej kariery Lionel Messi musiał żyć z łatką nowego Diego Maradony. Obecnie jest zawodnikiem, do którego jest porównywany każdy utalentowany pomocnik mierzący poniżej dwóch metrów wzrostu. Portal UEFA.com wyselekcjonował piłkarzy, na plecach których wypalono łatkę nowego Messiego w ich ojczystych krajach.
Bułgarski Lionel Messi
Radoslav Dimitrov
Niespotykany w panteonie europejskich Lionelów Messich - nie jest on podstępnym, atakującym pomocnikiem – prawy boczny obrońca PFC Slavia Sofia otrzymał od swoich kolegów z drużyny pewien przydomek na początku swojej kariery. „Miałem dłuższe włosy i wyglądałem trochę jak Messi, więc moi przyjaciele zaczęli mnie tak nazywać.” Obecnie nosi on inną fryzurę, co może być potwierdzeniem, iż nie jest zainteresowany przejęciem splendoru po Leo.
Rumuński Leo Messi
Gabriel Torje
Pierwotnie okrzyknięto go skrzatem, ponieważ mierzy tylko 1.67 metra wzrostu. Torje stał się nowym rumuńskim Messim po debiucie dla FCU Politechnica Timisoara w wieku 16 lat. Następnie dwa lata później przeniósł się on do Dynama Bukareszt. Trener Rumunii, Victor Pitrucă trzyma kciuki, aby obecny dwudziestoczterolatek, który regularnie występuje w reprezentacji, rozwinął się na wypożyczeniu w RCD Espanyol, gdzie trafił z Udinese Calcio. „Jeśli uda mu się wywalczyć pewne miejsce w pierwszym składzie, będzie dwa razy lepszy pod każdym względem.”
Albańscy Lionelowie Messi
Xherdan Shaqiri/Adnan Januzaj
Shaqiri nigdy nie był okrzyknięty szwajcarskim Messim. Aczkolwiek płynnie mówiący po albańsku zawodnik był tak nazywany w swojej ojczyźnie, nawet pomimo tego, że niektórzy do dzisiaj nie mogą wybaczyć mu faktu, iż nie wybrał gry dla reprezentacji Albanii. „Nazywali mnie Messim oraz zdrajcą” powiedział skrzydłowy. Nadzieją jest, że nowy albański Messi grający w Manchesterze United, czyli Adnan Januzaj – urodzony w Belgii, wychowany w kosowsko-albańskiej rodzinie – wybierze grę dla reprezentacji Albanii. „Wiem, czego chcą mieszkańcy Albanii, jestem teraz jednak skoncentrowany na Manchesterze United”, powiedział osiemnastolatek.
Grecki Lionel Messi
Giannis Fetfatzidis
Grecka prasa szybko okrzyknęła utalentowanego Fetfatzidisa greckim Messim, zaraz po jego pojawieniu się na boisku w październiku 2009 roku. Mierzący 1.64m wzrostu piłkarz musiał w młodości przyjmować hormon wzrostu, tak jak prawdziwy Messi. Nie przyjmuje on jednak z entuzjazmem porównań do Argentyńczyka. „Nie lubię być porównywany z Messim - on jest jedyny w swoim rodzaju”, powiedział dwudziestotrzylatek, który pracuje nad poprawą zagadnień taktycznych w nowym klubie, którym jest Genoa CFC.
Messi ze Stadio Adriatico
Lorenzo Insigne
Napastnik SSC Napoli został okrzyknięty, jako “Messi dell’Adriatico”, po tym jak strzelił 18 goli w 37 meczach i pomógł Pescarze Calcio awansować do Serie A w sezonie 2011/12. Dwudziestodwulatek powrócił do swojego macierzystego klubu w kolejnym sezonie. Dla niego, jak i wielu fanów Napoli, najwspanialszym zawodnikiem z Argentyny, który biegał z 10 na plecach, nie jest jednak Messi. „Messi jest nadzwyczajny, chociaż osobiście uważam, że najlepszym piłkarzem, jaki kiedykolwiek stąpał po Ziemi, jest Maradona. Pewnego dnia chciałbym być ikoną Napoli jak on.”
Szkocki Mini Messi
Ryan Gauld
Osiemnastolatek, który jest rozgrywającym w Dundee United, został tak okrzyknięty w Szkocji, aby zareklamować go zagranicznym klubom. „Ryan mówił, że chciałby grać w Hiszpanii, ponieważ tamtejszy styl bardziej by do niego pasował”, powiedział jego były trener młodzieżowy Jack Souttar. Obecny dyrektor Stevie Campbell wspomina, gdy pierwszy raz widział zawodnika w akcji. Strzelił on wówczas dwie bramki i w wieku piętnastu lat dosłownie rozdzierał obronę przeciwnika. „Dosłownie opadła mi szczęka. To był jeden z tych momentów, gdzie mówisz sobie – o mój Boże.”
Macedoński Lionel Messi
Ivan Nastevski
Mały i utalentowany. Nastevski został nazwany przez reporterów lokalnych gazet macedońskim Messim, po jego debiucie w FK Makedonija w wieku siedemnastu lat, w sezonie 2008/09. Łączony z przenosinami do Hiszpanii, które jednak nie nastąpiły. Obecnie ma on dwadzieścia dwa lata i gra w greckim Ethinkos Gazaros FC. Nastevski ciągle nie traci nadziei. „Obecnie nie myślę o przyszłości. Ciężko trenuję każdego dnia i mam nadzieję, że Bóg ma dla mnie jakiś plan.”
Czeski Lionel Messi
Vaclav Pilar
Mierzący 1.70m wzrostu skrzydłowy spowodował poruszenie w Czechach, gdy strzelił pierwszą bramkę na Euro 2012. Łatka Messiego może być męcząca, jednak zawodnik przyznał, iż docenia takie porównania. „Nie jestem zbyt wysoki, więc to jeden z powodów, dla których jesteśmy podobni. Jest tylko jeden Messi, jednak lubię ten przydomek.”
Niemiecki Lionel Messi
Mario Götze
Stosunkowo niski i ekstremalnie szybki oraz inteligentny. Dwudziestojednoletni Götze stał się jednym z najdroższych piłkarzy Bundesligi, gdy Bayern Monachium wpłacił Borussii Dortmund klauzulę wynoszącą 37 milionów euro w kwietniu 2013 roku. Przydomek nie został przez niego jednak dobrze przyjęty. „Niemiecki Messi? Ja? Nie, wolę być niemieckim Cristiano Ronaldo!” Z sześcioma golami na koncie w 14 meczach Bundesligi będzie on jednak musiał jeszcze sporo popracować, aby osiągnąć swój wymarzony przydomek.
Polska Messi
Ewa Pajor
Rewelacyjna, debiutancka ekipa Polek zwyciężyła niespodziewanie kobiece Mistrzostwa Europy 2013 dla zawodniczek do siedemnastu lat. Ewa Pajor swoimi umiejętnościami prezentowanymi na boisku, przywoływała obraz argentyńskiej gwiazdy. Zawodniczka KKPK Medyk Konin jest jednak bardziej fanką Cristiano Ronaldo. „On jest moim ulubionym zawodnikiem. Bardzo ciężko pracuje, a ja staram się od niego dużo uczyć, ponieważ lubię takie osoby. Podoba mi się jego szybkość, drybling i rzuty wolne. To niesamowite jak on strzela.”
Izraelski Messi
Gai Assulin
Podobieństwo cech fizycznych oraz podobny zestaw sztuczek boiskowych natchnął optymizmem jego fanów oraz pozwolił na pojawienie się przydomku izraelskiego Messiego. Assulin, jako nastolatek, miał okazję oglądać swojego pseudo-imiennika w Barcelonie. Po kilku sezonach w Manchesterze City, dwudziestodwulatek trafił do Hiszpanii, gdzie został wypożyczony z Granady do drugoligowego Hérculesa. „Nie lubię być porównywany z Messim. Nigdy nie będę jak on. Messi jest najlepszym zawodnikiem na świecie, a ja jestem juniorem, który stara się zagłębiać sekrety futbolu”, powiedział zawodnik w 2011 roku.