• 4

Oceny za mecz z Sevillą

Pragniemy przypomnieć, iż poniższe oceny są naszymi (alcantara, MateoVeb) subiektywnymi opiniami i każdy z użytkowników blaugrana.pl może mieć inne zdanie na temat występu danego zawodnika.

Oceny wyjściowe prezentują się następująco: 6 za wygraną, 5,5 za remis i 5 za porażkę.

Claudio Bravo

alcantara: Przez całe spotkanie nie miał okazji interweniować, gdyż goście nie oddali ani jednego celnego strzału na bramkę graczy z Camp Nou. Jednakże musiał wyciągać piłkę po samobóju Alby. Można Chilijczyka zganić za brak komunikacji z Mathieu i pozwolenie „przejścia” piłce. Na plus na pewno gra nogami. 6

MateoVeb: Przez pierwsze osiem spotkań nie przepuścił ani jednej bramki, w następnych czterech za każdym razem był zmuszony wyciągać futbolówkę z siatki, co prawda nie można go winić za stracone gole, ale widać gołym okiem, że szczęście przestało dopisywać Chilijczykowi. A to, rzut karny, a to sam na sam od połowy boiska, a to kolega z drużyny właduje piłkę do swojej bramki. Pech. 6

Ocena: 6

Dani Alves

alcantara: Jeden z najlepszych występów Alvesa w tym sezonie. Rzadziej podłączał się do akcji ofensywnych, ale kiedy pojawiał się blisko szesnastki Sevilli to w końcu był tam przydatny. Trzeba odnotować jego świetne podanie do Neymara z końcówki pierwszej połowy. W defensywie również poprawnie. Ja osobiście nie winiłbym go za straconą bramkę, gdyż łatwo zauważyć na powtórce, że to Pique przejął od Daniego Vitolo, ale został łatwo minięty. 7

MateoVeb: Chyba najlepszy mecz Alvesa w tym sezonie. Znakomita pierwsza połowa, w której nie dość, że był aktywny pod bramką Sevilla, to świetnie kasował zapędy Sevilii pod własnym polem karnym. Jeżeli można go za coś obwiniać to za straconą bramkę. Choć tylko częściowo bo wina powinna być rozłożona mniej więcej po równo na Pique, Alvesa i Albę. 7,5

Ocena: 7,25

Gerard Piqué

alcantara: Bardzo dobry mecz z jednym błędem, który niestety zakończył się bramką dla gości. Gerard został łatwo ograny przez Vitolo i pozwolił mu na dośrodkowanie, które skończyło się golem Alby. Ponadto prezentował się dobrze. Kilka razy przerywał groźne akcji przyjezdnych, zaliczył kilka ważnych interwencji. Należy też wspomnieć o świetnym podaniu do Suareza tuż przed bramką Rakiticia. Takiego Hiszpana chciałoby się oglądać cały czas. 7

MateoVeb: Kiedy on ostatnio wystąpił w podstawowym składzie? Widać było, że Gerard chciał pokazać się z jak najlepszej strony po tak długiej nieobecności w wyjściowej jedenastce i wychodziło mu to naprawdę dobrze, poza akcją Sevilli, po której padła bramka. 7,5

Ocena: 7,25

Jérémy Mathieu

alcantara: Bardzo solidnie. Czyścił prawie każdą akcję zawodników Sevilli i nie pozwalał im na zbyt wiele. Dobrze wyprowadzał piłkę ze strefy obronnej i nie podpalał się, gdy przyjezdni wychodzili z wysokim pressingiem. Jedyny minus występu to, podobnie jak w przypadku Bravo, brak komunikacji z bramkarzem podczas akcji bramkowej gości. 7

MateoVeb: Podobnie jak Pique także dawno nie wyszedł w podstawowym składzie, jednak tutaj sytuacja wyglądała nieco inaczej, bo Francuz był kontuzjowany. Solidny – to chyba najlepsze słowo, którym można określić grę Mathieu w barwach Barcelony. Nie popełnia błędów, fajerwerków też nie ma. 7

Ocena: 7

Jordi Alba

alcantara: Niesamowicie podobał mi się Jordi podczas sobotniego spotkania. Biegał jak szalony od jednego do drugiego pola karnego. Często pod grą, dobrze rozgrywał piłkę oraz pokazywał się partnerom do podań prostopadłych co umiejętnie wykorzystał Suarez, jednak Alba uderzył bardzo niecelnie. Na początku drugiej połowy umieścił fytbolówkę w swojej bramce, ale ja w żadnym stopniu nie winię go za tę sytuację. Pech. 8,5

MateoVeb: Kocur. Co tutaj można więcej powiedzieć. Kapitalne zawody, jeden z najlepszych piłkarzy na boisku. W pierwszej połowie zdecydowanie najlepszy. 9

Ocena: 8,75

Sergio Busquets

alcantara: W końcu bardzo dobry mecz. Prawdopodobnie jeden z najlepszych w tym sezonie – jeśli nie najlepszy. Świetnie rozgrywał futbolówkę oraz zaliczył 100% celnych podań. Dodatkowo dobrze pracował w defensywie popisując się kilkoma bardzo udanymi oraz ważnymi interwencjami. 7,5

MateoVeb: Najlepszy mecz Busquetsa w Barcelonie od dwóch lat. 100% celnych podań, nie poruszał się jak wóz z węglem, jak ostatnio zwykł to czynić. Brawo! Oby ten występ zwiastował jego powrót do najwyższej dyspozycji. 8

Ocena: 7,75

Xavi Hernández

alcantara: Świetnie dyrygował grą całego zespołu. Prawie każda akcja przechodziła przez jego nogi. Dodatkowo popisał się asystą przy trafieniu Neymara na początku drugiej połowy. 7,5

MateoVeb: KLASA. Po mimo upływu lat Xavi nadal potrafi zagrać wyborne wręcz spotkanie. Takim właśnie był mecz z Sevillą. Kapitalnie dyrygował i prowadził grę Barcelony. Warto zwrócić na świetne podanie do Suareza jakoś koło 15 minuty spotkania. 8,5

Ocena: 8

Ivan Rakitić

alcantara: Podobnie jak koledzy z linii pomocy zaprezentował się udanie. Często dobrze wracał do obrony i walczył o odzyskanie piłki. Rzadko brał się za typowe rozgrywanie piłki, bo z drugiej strony boiska robił to Xavi. Za to kilka razy zanotował wejścia w pole karne i jedno z nich zakończyło się bramką po podaniu Suareza. 7

MateoVeb: Strzelił gola, którego w ogóle nie celebrował z szacunku do Sevilli i zagrał niezły mecz, ale był wyraźnie w cieniu pozostałej dwójki pomocników. 7

Ocena: 7

Luis Suárez

alcantara: Przyznam, że osobiście liczyłem iż Luis zdobędzie podczas meczu z Sevillą pierwszą bramkę w Barcelonie. Niestety nie udało się to, ale i tak występ należy zaliczyć do udanych. Urugwajczyk dobrze pokazywał się kolegom do podań, świetnie potrafił zastawić się z piłką, co przyniosło faul na nim i rzut wolny, po którym Neymar zdobył bramkę. Ponadto zaliczył kolejną asystę do Rakiticia. Warto też wspomnieć o jednej statystyce. W każdym meczu od debiutu na Bernabeu Luis tworzy kolegom przynajmniej dwie okazje na zdobycie bramki. W sobotę było ich cztery. Nieźle jak na „dziewiątkę”. 8

MateoVeb: To jak Suarez gubi obrońców samym przyjęciem piłki, stojąc tyłem do bramki to istny majstersztyk. Urugwajczyk znowu zagrał bardzo dobry mecz i zanotował kolejną, już czwartą, asystę. Czekamy na bramki, które z pewnością zaczną wpadać. 8

Ocena: 8

Leo Messi

alcantara: Co mogę napisać na temat jego występu? Wszyscy widzieli jak było. Świetny mecz, 3 trafienia, pobicie rekordu Zarry, owacja od całego Camp Nou. The best ever – po prostu. 10

MateoVeb: Wreszcie Leo został najlepszym strzelcem w historii La Liga, a to w jakim stylu to zrobił… cóż, ręce same składają się do oklasków. Zasłużona dycha. D10S. 10

Ocena: 10

Neymar

alcantara: Bardzo dobre spotkanie Neymara. Zaliczył ważne trafienie, które pozwoliło Barcelonie po raz drugi wyjść na prowadzenie. Ponadto zanotował dwie asysty przy trafieniach Messiego. Jego akcje indywidualne przynosiły zamierzone efekty, a współpraca z kolegami wyglądała bardzo dobrze. Oby tak dalej! 9

MateoVeb: Minęło 12 kolejek ligowych, a Neymar ma już 11 bramek. Niesamowity wynik. Oby Brazylijczyk kontynuował swoją dobrą passę strzelecką. Poza bramką warto zwrócić na branie ciężaru gry na siebie przez Neymara. Napastnik wielokrotnie schodził z piłką do środka i starał się robić różnicę. 9,5

Ocena: 9,25

Pedro Rodríguez

alcantara: Wszedł przy rozstrzygniętym wyniku, tak więc nie miał zbyt wielu okazji do wykazania się, aczkolwiek kilka jego dynamicznych rajdów mogło się podobać. 6

MateoVeb: Nawet Pedro po wejściu na boisko pokazał się z dobrej strony. Nie można powiedzieć nic złego o jego wejściu. Jedynie szkoda, że zmienił Suareza, a nie Neymara. 6

Ocena: 6

Rafinha

alcantara: Podobnie jak Pedro. Dostał niewiele czasu, ale zdołał pokazać 2-3 udane dryblingi czy kilka „klepek” z kolegami. 6

MateoVeb: Zagrał niespełna 15 minut, ale mimo to był to chyba jego najlepszy kwadrans w barwach Barcelony. Brazylijczyk wreszcie zagrał na swojej nominalnej pozycji – czyli w środku pomocy, bliżej prawej strony i od razu dzięki temu czuł się na murawie o wiele swobodniej. Warto odnotować jak wkręcił w ziemię Grzegorza Krychowiaka. Przypominało to pamiętne upokorzenie Ozila przez Busquetsa w jednym z Klasyków. 7