• 0

Oceny za mecz z Cordobą

Pragniemy przypomnieć, iż poniższe oceny są naszymi (Yasiek, alcantara) subiektywnymi opiniami i każdy z użytkowników blaugrana.pl może mieć inne zdanie na temat występu danego zawodnika.

Oceny wyjściowe prezentują się następująco: 6 za wygraną, 5,5 za remis i 5 za porażkę.

Claudio Bravo

Yasiek: Przez cały mecz praktycznie bezrobotny. Jedyny groźny strzał w kierunku naszej bramki został oddany przez Borję. Mimo dość dużej odległości, oraz ostrego kąta Chilijczyk miał niemałe problemy z jego obroną. 6,5

alcantara: Rzadko miał co robić. Jedynie dwukrotnie (26’, 42’) musiał interweniować, ale jedynie w jednym przypadku musiał się trochę wysilić. Przez resztę czasu mógł patrzeć na grę kolegów, a czasem partnerzy wykorzystywali go jako alternatywę do rozegrania. 6

Ocena: 6,25

Martín Montoya

Yasiek: Solidny występ Hiszpana. W ataku niezbyt obecny, w obronie pewny punkt zespołu. Nie wyróżnił się niczym zarówno negatywnym, jak i pozytywnym, stąd wyjściowa ocena. 6

alcantara: Przyzwoicie. W obronie raczej bezbłędny, chociaż Cordoba dość rzadko zapędzała się pod pole karne gospodarzy. W ataku dość dobrze. Kilka razy udały mu się fajne akcje czy ciekawe podania, ale nie brakowało też błędnych decyzji. 6,5

Ocena: 6,25

Gerard Piqué

Yasiek: W defensywie pewny, nie pozwalał gościom na nic. Na uwagę zasługuje jego akcja pod koniec pierwszej połowy, kiedy to po dośrodkowaniu Alby był bardzo bliski pokonania Juana Carlosa oraz gol po rzucie wolnym wykonywanym przez Xaviego. Sposób w jaki zgubił obrońcę – poezja. Brawo. 8

alcantara: Ogarnął się nam Gerard – to można dostrzec z łatwością. W obronie praktycznie nie do przejścia. Na uznanie zasługuje przede wszystkim interwencja z 77. minuty blisko własnej szesnastki. Ponadto Pique często zapędzał się pod bramkę Cordoby, co najpierw poskutkowało groźnym uderzeniem w 45. minucie, a w 80’ zakończyło się bramką dla gospodarzy. 8

Ocena: 8

Javier Mascherano

Yasiek: Tym razem mniejsza liczba crossów z jego strony niż zazwyczaj. Wyróżnił się bardzo dobrą grą na wyprzedzenie, oraz (tradycyjnie) wślizgami. 7

alcantarak: Podobnie jak i Pique zaprezentował się bardzo solidnie. Wiele świetnych interwencji czy wślizgów. Można zarzucić mu tylko jedną rzecz – w 19. minucie dał się zbyt łatwo minąć zawodnikowi przyjezdnych. 7,5

Ocena: 7,25

Jordi Alba

Yasiek: Bardzo dobry mecz Hiszpana. Świetna akcja pod koniec pierwszej połowy, kiedy to ograł dwóch przeciwników i wyszedł sam na sam z bramkarzem. Szkoda, że kąt był ostry, bo mogłoby być bardzo groźnie. Chwilę potem kapitalna piłka do Pique. No i pod koniec meczu świetna asysta do Messiego. W obronie bezbłędny. 8,5

alcantara: To co Alba robił w pierwszej części meczu było niesamowite. Biegał jak szalony, często pokazywał się do podań, co umiejętnie wykorzystywał przede wszystkim Messi (33’, 37’). Ponadto dwukrotnie wystawił kolegom tzw. patelnie – Suarez (11’) i Rakitić (22’). Sam mógł również zdobyć bramkę, ale jego uderzenie z końcówki pierwszej połowy zostało zablokowane. W drugiej części spotkania był już mniej widoczny, ale i tak świetnie wykonywał swoją pracę. Warto też wspomnieć, że to Jordi podawał do Messiego przy ostatniej bramce, chociaż piłka została tam przedłużona przez obrońcę. 8,5

Ocena: 8,5

Sergio Busquets

Yasiek: Zaliczył największą ilość kontaktów z piłka ze wszystkich zawodników na boisku (132). Dwa podania kluczowe, mądra gra w defensywie, czego owocem były 3 przechwyty. Na uwagę zasługuje najwyższa skuteczność podań w zespole (oprócz Xaviego, ale on grał niecałe pół godziny) – 92%. 7,5

alcantara: Bardzo dobre spotkanie Hiszpana. Często udanie przerywał akcje gości, z czego pochwalić trzeba dwie interwencje z 30. minuty. Ponadto mądrze rozgrywał futbolówkę i nie notował głupich strat. 8

Ocena: 7,75

Ivan Rakitić

Yasiek: Wobec bardziej biernej gry Montoyi w ataku nie musiał tak bardzo asekurować prawej strony i wyszło mu to zdecydowanie na dobre. Ogromna szkoda, że jego bomba z drugiej połowy nie wpadła do siatki. Mielibyśmy nieprzeciętne golazo. Na uwagę zasługuje jego kapitalna asysta do Pedro z drugiej minuty. Piłka godna Xaviego i Messiego. 8

alcantara: Spotkanie zaczął od świetnej asysty do Pedro. Dwadzieścia minut później miał okazję na bramkę, ale fatalnie uderzył po podaniu Alby. W drugiej części meczu popisał się piekielnie mocnym strzałem, który zatrzymał się na słupku bramki Cordoby. Ponadto Chorwat dobrze radził sobie z rozegraniem piłki i jej kontrolą, chociaż jak wszyscy wiemy do Xaviego mu bardzo daleko. 7

Ocena: 7,5

Andrés Iniesta

Yasiek: Najsłabszy, ale to nie znaczy, że słaby z naszej trójki pomocników. Świetnie napędził akcje przy bramce na 2:0. Do tego mądrze się ustawiał i precyzyjnie rozgrywał. Od niego oczekuję ciut więcej, ale to już jest poziom, przy którym nie bolą mnie zęby. 7

alcantara: Szału nie było. Jego warte odnotowania zagrania to strzał wprost w bramkarza z 7. minuty oraz uruchomienie Pedro tuż przed bramką Suareza. Ponadto nie pokazał nic ciekawego. Hiszpan nadal szuka optymalnej formy, chociaż widać delikatną tendencję zwyżkową. 6,5

Ocena: 6,75

Pedro Rodríguez

Yasiek: Świetny mecz Kanaryjczyka. Gol otwierający wynik meczu, a także kapitalna asysta przy golu na 2:0 muszą znacząco podwyższyć ocenę za spotkanie. Do tego tradycyjnie dołożył ciężką pracę na całej długości boiska. Takiego Pedro nie chcę sprzedawać. 8,5

alcantara: Po hattricku z Huescą przyszło kolejne bardzo dobre spotkanie. Pedro już w 2. minucie otworzył wynik meczu po podaniu Rakiticia. Ponadto popisał się kilkoma fajnymi podaniami czy groźnymi strzałami. W drugiej połowie zaliczył asystę przy bramce Suareza. Miejmy nadzieję, żę takich właśnie występów Pedro będzie jeszcze więcej. 8

Ocena: 8,25

Leo Messi

Yasiek: Do 80 minuty jego występ oceniłbym na max 7 i to mimo jego bardzo aktywnej gry (aż 108 kontaków z piłka, drugi wynik w zespole). Kilka fajnych przerzutów do Iniesty czy Alby, ale też wiele strat i niedokładnych podań. O ile gol na 4:0 był trochę dziełem przypadku, choć uderzenie świetne, to gol na 5:0 to absolutne dzieło sztuki. Sposób w jaki Argentyńczyk skleił piłkę, obrócił się, a potem tym pędem oddał strzał zrobił na mnie ogromne wrażenie.  8,5

alcantara: Przez większość meczu był niewidoczny i tylko raz na jakiś czas pokusił się o jakieś uderzenie czy uruchomienie Alby. Czasem też zdarzyło mu się pobiegać w pressingu. Argentyńczyk obudził się dopiero w 82. minucie. Najpierw wykorzystał fakt, że piłka spadła mu wprost pod nogi i mierzonym uderzeniem zdobył swoją pierwszą bramkę w meczu. A już w doliczonym czasie gry dostał podanie od Alby i jakby od niechcenia przyjął sobie piłkę w genialny sposób i ustalił wynik meczu. 7,5

Ocena: 8

Luis Suárez

Yasiek: W końcu dobry występ Urugwajczyka. Świetnie poradził sobie przy golu na 2:0. Do tego wyjścia do szybkiej gry na jeden kontakt. Nie wszystkie były udane, ale była jakaś aktywność z jego strony, z czym wcześniej różnie bywało (ostatni oceniany przeze mnie jego występ to tylko 23 kontakty z piłką – z Cordobą było ich 45). 7,5

alcantara: Wreszcie bramka w lidze! Trzeba jednak przyznać, że nie był to jakiś zachwycający występ Urugwajczyka. W pierwszej połowie zaprezentował się dość przeciętnie, aczkolwiek miał okazję na gola, jednak jego uderzenie zatrzymało się na bocznej siatce. Druga część spotkania wyglądała podobnie, jednak udało się wturlać piłkę do bramki przyjezdnych. 7

Ocena: 7,25

Xavi Hernández

Yasiek: Wszedł na ostatnie pół godziny i zrobił to, co do niego należało – zapewnił całkowitą kontrolę nad meczem do końca spotkania. Do tego dołożył znakomitą asystę z rzutu wolnego przy golu Pique. 7

alcantara: Wszedł, aby trochę uspokoić grę, co z całą pewnością się udało. Hiszpan dobrze rozgrywał piłkę, pokusił się o dobre uderzenie na bramkę, a w 80. minucie asystował przy bramce Pique. 6,5

Ocena: 6,75

Rafinha

Yasiek: Dobrze, że grał tylko 15 minut, bo nie muszę zbyt wiele rozpisywać się jak bardzo był bezjajeczny. Niech 0 zarówno po stronie statystyk ofensywnych, jak i defensywnych uzasadni moją ocenę. 5

alcantara: Nie dostał zbyt wielu minut, aczkolwiek można przyznać, że Brazylijczyk zaprezentował się dość dobrze. Kilka razy udanie poklepał z kolegami, podciągnął jakąś akcję i chyba tyle. Szkoda, że nie zagrał od początku w miejsce Iniesty. 6