• 155

Od perfekcji do dekadencji

Części samochodowe online - Ucando.pl

Barcelona Pepa Guardioli przez wielu uważana była za najlepszą drużynę w historii, za przykład piłkarskiej perfekcji. Tamten zespół nie tylko wygrał wszystko, ale co więcej, był podziwiany za swój styl. Była to ekipa, której liderem był wyjątkowy Leo Messi, za co przez cztery lata z rzędu był wybierany najlepszym piłkarzem świata. Ponadto, klub podziwiano także za rzeczy pozasportowe. Przede wszystkim za jego współpracę z Unicef, która była wskazywana jako przykład solidarności o światowym wymiarze.

 

Niewiele z tego pozostało do dzisiaj. Drużyna coraz bardziej pogrąża się w okresie dekadencji, czego dowodem był mecz z Valladolid. To nie jest rok Leo Messiego. Także inni zawodnicy przeżywają swój zmierzch. Tata nie jest w stanie kierować grupą i popełnia za dużo błędów. Na koszulkach Unicef zastąpił Qatar. Rosell musiał podać się do dymisji. Kontrakt Neymara jest sprawdzany przez sądy a Messi musiał zapłacić fortunę hiszpańskiemu Fiskusowi. Galimatias dotyczy całej instytucji.

 

1) Wywodzą się z najlepszej Barcelony w historii futbolu

Barcelona Rijkaarda była wyjątkowa, ale ta Guardioli otarła się o perfekcję. Dwa zwycięstwa w Lidze Mistrzów, trzy tytuły ligowe, dwa zdobyte Puchary Króla, dwukrotnie Klubowe Mistrzostwa Świata... I uznanie za najlepszą drużynę na świecie, a kto wie, może i w historii. Tak samo jak Leo, obiekt zazdrości każdego klubu na świecie. Podstawę drużyny stanowili reprezentanci Hiszpanii – Valdés, Iniesta i Xavi - mistrzowie świata oraz dwukrotni mistrzowie Europy.

 

2) Guardiola wyczuł pierwsze oznaki schyłku

„Odchodzę ponieważ, jeśli zostanę, skończymy wyrządzając sobie krzywdę”. To słowa Pepa opuszczającego Barcelonę. On już widział, że nie wszyscy zawodnicy zachowują się tak, jak powinni. Alvesa był rozluźniony, Messi już nie taki posłuszny, Pep nie chciał też, aby w klubie pozostali Piqué i Cesc. Odejście Guardioli nie było łatwe, a jego oddalenie się od Rosella było oczywiste.

 

3) Vilanova chciał Thiago Silvę, ale dali mu Songa

Barcelona na gwałt potrzebowała środkowego obrońcy. Chciano pozyskać Thiago Silvę, ale Zubi go odrzucił. Klub musiałby wyłożyć na niego 40 milionów, a tyle wydać nie chciał. Teraz będzie musiał to zrobić, ale dwa lata są już stracone. Tymczasem zamiast Silvy do klubu przyszedł Song. Wydano na niego 19 milionów, a został rezerwowym. Marnotrawstwo.

 

4) Qatar za Unicef na koszulce

Rosell zamienił wartości na dolary. Unicef zszedł na drugi plan na koszulce Barcelony, a jego dotychczasowe miejsce zajęła reklama firmy Qatar. Powodem było 35 milionów za każdy rok trwania umowy.

 

5) Zarząd nie zastąpił Tito w czasie jego leczenia

W poprzednim sezonie drużyna musiała przez 3 miesiące radzić sobie bez pierwszego trenera. Nawrót choroby zmusił Tito do spędzania dużej ilości czasu w Nowym Jorku. Trenerem był Jordi Roura, a Barcelona odpadła z Copa del Rey i z Ligi Mistrzów.

 

6) Samowola i słabe treningi drużyny

Nieobecność Tito była wielkim ciosem zarówno jeśli chodzi o aspekt osobowy jak i sportowy. Drużyna wypadła z rytmu treningu, który miała w poprzednich sezonach. Pojawiły się przejawy samowoli w szatni oraz przemęczenia wyjściowej jedenastki.

 

7) Valdés ogłosił publicznie swoje odejście z Barcelony

To był cios tak wielki jak niespodziewany. Decyzja, którą podjął Valdés, aby nie kontynuować swojej przygody z klubem, stała się dowodem na to, że wewnątrz klubu nie wszystko jest takie różowe. Jego chęć zmiany otoczenia w połączeniu ze złą relacją z Zubizarretą i Rosellem popchnęły go do obrania nowego kierunku. To był znaczny cios także dla zarządu, który został zmuszony do poszukiwania bramkarza - coś, czego nie brał w ogóle pod uwagę.

 

8) 7-0 z Bayernem jako dowód kryzysu drużyny

Cios. Barcelona otarła się o tragedię w Lidze Mistrzów już w meczach przeciwko Milanowi i PSG, ale ostatecznie udało jej się awansować. Porażka w starciu z Bayernem była czymś znaczącym i wysłała w świat sygnał, że niekwestionowana dominacja Barcelony właśnie dobiegła końca.

 

9) Klub nie dokonał przebudowy drużyny w czerwcu

Liga wygrana przez Tito była balsamem po tsunami, jakim była porażka z Bayernem. Był to moment, w którym należało dokonać generalnych zmian w drużynie, która dała jasne dowody kryzysu. Ale tak się nie stało. Barcelona ograniczyła się do pozyskania Neymara za wygórowaną cenę, ale nie załatała innych braków w drużynie, przede wszystkim na pozycji środkowego obrońcy, zasłaniając się rzekomą decyzją Taty.

 

10) Messi oskarżony o oszustwo podatkowe

Publiczny wizerunek Messiego bardzo ucierpiał po tym, jak oskarżono go o oszustwo podatkowe o wartości ponad 4 milionów euro. Zawodnik oraz jego doradcy próbowali jak najszybciej załagodzić skutki. Zapłacili 10 milionów na rzecz Ministerstwa Skarbu, które w zamian nie badało innych deklaracji podatkowych.

 

11) Tito zrezygnował ze stanowiska z powodu choroby, a w pośpiechu przybył El Tata

Nawrót choroby Tito zmusiły go do rezygnacji ze stanowiska. Drużyna była już w sezonie przygotowawczym. W pośpiechu Rosell sprowadził do klubu Gerardo Martino, nieznanego przez kibiców. Tata był idolem ojca Messiego, i mimo zaprzeczeń, wielu widziało rękę Messiego w wyborze nowego trenera. Bez większej znajomości drużyny oraz europejskiej piłki, Martino został obarczony misją poprowadzenia wielkiego okrętu o nazwie Barcelona. Jego pierwszym krokiem była decyzja o niesprowadzaniu do klubu nikogo. Puyol to nasz transfer, powiedział później Zubizarreta.

 

12) Guardiola odchodzi do Bayernu i sprowadza Thiago

Thiago, naturalny następca Xaviego, odchodzi do Bayernu. Klub otrzymuje za niego klauzulę w wysokości zaledwie 18 milionów. Olbrzymi błąd, który pozostawił w drużynie niezałataną dziurę.

 

13) Socio wnosi skargę na Rosella ze względu na transfer Neymara

Coś niesłychanego. Socio Barcelony pozywa swojego prezydenta za sprzeniewierzenie 40 milionów przy transferze Neymara. W rezultacie klub został obwiniony za domniemane przestępstwo finansowe.

 

14) Prezydent podaje się do dymisji z uwagi na oskarżenia pod adresem klubu

Proces wszczęty przez Casesa wymusił dymisję, której na początku nikt nie mógł sobie nawet wyobrazić. Dochodzenie prowadzone przez sędziego oraz Fiskus wykazało poszlaki wskazujące na możliwość popełnienia oszustwa podatkowego przez klub. Natychmiast Sandro Rosell rezygnuje ze stanowiska.

 

15) Bartomeu obejmuje urząd prezydenta i płaci 13 milionów

Nowym prezydentem zostaje Josep Maria Bartomeu. Jedną z jego pierwszych decyzji jest zapłata Fiskusowi ponad 13 milionów euro, co przez wielu zostało uznane za przyznanie się do winy w sprawie defraudacji podatkowej przy transferze Neymara, a czemu klub zaprzecza.

 

16) Martino nie pozwolono na wprowadzenie zmian taktycznych

Tata jest świadomy, że drużyna potrzebuje nowych rozwiązań, aby dalej funkcjonować. Jego zamiarem było, aby drużyna częściej korzystała z długiego podania czy też szybko wychodziła z kontratakiem. To była niemal profanacja. Opinia publiczna sprzeciwiła się temu i Martino musiał odpuścić. Chociaż do tego czasu wyniki drużyny były dobre.

 

17) Już w grudniu pojawiły się oznaki słabości

W grudniu pojawiły się oznaki słabości, zwłaszcza w meczach wyjazdowych. Od tego czasu Barcelona zanotowała 4 porażki z dala od Camp Nou (Amsterdam, Bilbao, San Sebastián y Valladolid) i kilka remisów. Barcelona straciła 10 punktów w tabeli w stosunku do Realu Madryt. Nie wyniki są jednak najgorsze, ale obraz jaki prezentuje drużyna: lenistwo, bezsilność, nadmierna pewność siebie. Zachowanie, które nie podoba się trenerowi. Publicznie co prawda broni swoich zawodników, ale tak naprawdę wie, co się dzieje. Treningi nie są tak intensywne jak życzyłby sobie tego Tata. Barcelona prezentuje na boisku swoje najgorsze oblicze od wielu lat.

 

18) Jedenastka w San Sebastián i decyzje Taty

Nawet zawodnicy byli zdziwieni zestawieniem, jakim wyszła drużyna w meczu przeciwko Realowi Sociedad. Po zwycięstwie nad Manchesterem City nie mieści się w głowie, aby zrobić taki krok w tył. Tata, który wziął na siebie winę za porażkę na Anoeta, pokazał brak umiejętności podejmowania decyzji. Nie był w stanie odmienić losów meczu. Valladolid to kolejny z przykładów, który w dodatku zmniejszył zaufanie zawodników do trenera.

 

19) Messi strzela gole, ale nie jest to ten najlepszy Leo

Problemy zaczęły się już w zeszłym sezonie wraz kontuzjami. Przyzwyczajony do grania w każdym spotkaniu Messi nie mógł zdać sobie sprawy, że w ten sposób sam wyrządza sobie krzywdę. Po tym jak niepotrzebnie spędził lato zbyt wiele podróżując, a do tego spotkała go kolejna kontuzja, musiał w końcu wyhamować. I stracił pół sezonu. Leo powrócił z instynktem strzeleckim, ale jednak nie tym co kiedyś.

 

20) Drużyna potrzebuje najlepszego Xaviego i najlepszego Iniesty

Obaj nie spisują się tak, jak się tego od nich oczekuje. Xavi gra nieregularnie, dużo kosztuje go, aby zrobić różnicę w meczu. Iniesta nie funkcjonował aż do 2014 roku. Tata za często sadzał go na ławce, dlatego wciąż potrzebuje rytmu meczowego.

 

21) Neymar nie jest tak dobrym wzmocnieniem, jakiego się spodziewano

Sporo czasu zajęło mu, aby wejść do drużyny. Jego poziom na początku sezonu oraz na koniec 2013 roku był do zaakceptowania. Jednak wiadomości w sprawie jego kontraktu oraz kontuzje znacznie mu zaszkodziły i Brazylijczyk nic nie wniósł do gry zespoły w ostatnich meczach.

 

22) Tata nie ma ochoty, aby kontynuować

Szkoleniowiec Dumy Katalonii nie chce przyznać tego otwarcie, ale póki co, jest bardziej poza klubem niż wewnątrz. Widzi, że z tą drużyną nie może osiągnąć dużo więcej. To, że nie może się określić w sprawie swojej przyszłości, stanowi duży problem dla klubu. Zarząd chciałby dać mu więcej czasu, ale dystans jaki dzieli go od drużyny, jest oczywisty.

 

23) Puyol również ogłosił, że w czerwcu opuści Barcelonę

Odchodzi doskonały obrońca, ale przede wszystkim osoba, która była w stanie podnieść swoją drużynę, kiedy zboczyła z kursu. W Valladolid nie było nikogo, kto uderzyłby w stół. Drużyna będzie potrzebowała wielkiego kapitana w przyszłych sezonach.

 

24) Nowe Camp Nou i możliwe wybory

Zarząd Bartomeu czeka referendum w sprawie nowego projektu Camp Nou. Będzie to dowód na stopień akceptacji nowego prezydenta, który nie został wybrany poprzez głosowanie. Tym samym nie można wykluczyć wyborów w czerwcu.

 

10.03.2014 23:35, autor: pablo4cf, źródło: Marca

Powiązane newsy

Mecze


FC Barcelona

Las Palmas
1 : 0
La Liga
Olímpic Lluís Companys - 21:00 30-03-2024

PSG

FC Barcelona
2 : 3
Champions League
Parc des Princes - 21:00 10-04-2024

Cádiz CF

FC Barcelona
0 : 1
La Liga
Nuevo Mirandilla - 21:00 13-04-2024

FC Barcelona

PSG
1 : 4
Champions League
Olímpic Lluís Companys - 21:00 16-04-2024

Real Madryt

FC Barcelona
3 : 2
La Liga
Santiago Bernabéu - 21:00 21-04-2024

FC Barcelona

Valencia
4 : 2
La Liga
Olímpic Lluís Companys - 21:00 29-04-2024

Girona

FC Barcelona
4 : 2
La Liga
Montilivi - 18:30 04-05-2024

FC Barcelona

Real Sociedad
- : -
La Liga
Olímpic Lluís Companys - 21:00 13-05-2024

UD Almería

FC Barcelona
- : -
La Liga
Mediterráneo - 21:30 16-05-2024

Tabela La Liga

Drużyna M W R P BZ BS Pkt
1 Real Madrid 34 27 6 1 74 22 87
2 Girona 34 23 5 6 73 42 74
3 Barcelona 34 22 7 5 70 43 73
4 Atlético de Madrid 34 21 4 9 63 39 67
5 Athletic Club 34 17 10 7 55 33 61
6 Real Sociedad 34 14 12 8 48 35 54
7 Real Betis 34 13 13 8 43 39 52
8 Valencia CF 34 13 8 13 37 39 47
9 Villarreal 34 12 9 13 56 58 45
10 Getafe 34 10 13 11 41 47 43
11 Alavés 34 11 8 15 32 38 41
12 Sevilla 34 10 11 13 45 46 41
13 Osasuna 34 11 6 17 37 51 39
14 Las Palmas 34 10 7 17 30 43 37
15 Celta de Vigo 34 8 10 16 40 52 34
16 Rayo Vallecano 34 7 13 14 27 43 34
17 Mallorca 34 6 14 14 27 40 32
18 Cádiz 34 4 14 16 23 49 26
19 Granada CF 34 4 9 21 36 64 21
20 Almería 34 2 11 21 33 67 17

Ostatnie komentarze

Części samochodowe online - Ucando.pl