• 15

Sezon 2013/14 w statystyce

Bilans

Przygotowując to podsumowanie wziąłem pod uwagę mecze: La Liga, Ligi Mistrzów, Copa Del Rey oraz Superpucharu Hiszpanii. Bilans zwycięstw, remisów i porażek oraz stosunek bramek w poszczególnych rozgrywkach prezentuje się następująco:

7 porażek

Łącznie Barcelona w zakończonym sezonie rozegrała 59 spotkań (o jedno mniej niż w zeszłym sezonie), z czego 40 wygrała, 11 zremisowała, a 8 przegrała. Ogólny bilans bramkowy wynosi 148-48, co oznacza, że w jednym spotkaniu piłkarze Barçy strzelali średnio 2,51 bramki, tracąc przeciętnie 0,81 gola. Średnia bramek strzelonych jest gorsza od trzech z pięciu ostatnich sezonów. Ilość bramek straconych jest natomiast dużo niższa niż w zeszłym sezonie, ale wyższa niż w trzech wcześniejszych.

Najdłuższa passa zwycięstw z rzędu to 8 spotkań z okresu 1.09.2013 do 5.10.2013. Najdłuższy okres bez porażki to 20 gier od 18.08.2013 do 23.11.2013. Najdłuższa seria porażek trwała 3 mecze i zdarzyła się pomiędzy 9 a 16 kwietnia gdy Barcelona przegrała z Atletico w Lidze Mistrzów, z Granadą w La Liga i z Realem w finale Copa del Rey.

Minuty

W wyżej wymienionych rozgrywkach Barcelonę reprezentowało 26 zawodników (jeden mniej niż przed rokiem). Tata Martino poza 21 regularnie grających piłkarzy sięgnął po J.Dos Santosa, Adamę Traore, Dongou, Patrica i Afellaya. Spośród piłkarzy z drużyny rezerw najwięcej... 27 minut zaliczył Dongou, który strzelił nawet jedną bramkę.

Najczęściej eksploatowanym graczem został Sergio Busquets. Pomocnik Dumy Katalonii spędził na boiskach aż 4074 minuty (o 618 więcej niż w ubiegłym sezonie) w 48 spotkaniach. Oto jedenastu piłkarzy o największej liczbie rozegranych minut we wszystkich rozgrywkach (tolerancja wynosi +/- 20 minut):

3141 Adriano (+4)

W nawiasie zmiana pozycji w porównaniu do zeszłego sezonu. Powyższa jedenastka rozegrała „łącznie” 85 minut więcej niż analogicznie utworzona jedenastka najczęściej grających w sezonie poprzednim.

575 Adriano, Pedro

Nikt nie wystąpił we wszystkich 38 spotkaniach ligi hiszpańskiej. 37 razy zagrał jednak Pedro, a tylko jeden mecz mniej Cesc Fabregas. Tylko Xavi i Neymar wystąpili we wszystkich 10 spotkaniach Ligi Mistrzów.

Najwięcej rozegranych spotkań:

55 Cesc

54 Alexis, Pedro

52 Iniesta

Trzynastu zawodników z obecnej kadry ma rozegranych więcej niż 100 oficjalnych spotkań dla Barcelony. W minionym sezonie granicę stu spotkań dla Blaugrany przekroczyli Alexis i Fabregas. Xavi rozegrał mecz numer 700 (licząc wszystkie rozgrywki), Iniesta 500, Messi 400, a Busquets, Pedro oraz Pique przekroczyli barierę 250 występów.

Bramkarze

W trakcie minionego sezonu na bramce Barcelony stało 2 różnych golkiperów. Victor Valdes rozegrał w sumie 34 spotkania i wpuścił w nich 26 bramki (o dwadzieścia osiem mniej niż w zeszłym sezonie), co daje średnią 0,765 wpuszczonej bramki na mecz (o 0,462 niższą od tej z zeszłego sezonu). 17 razy (50%) zachowywał czyste konto. Jose Manuel Pinto dostał szansę w 26 meczach La Liga, Ligi Mistrzów oraz Pucharu Króla, wpuszczając łącznie 22 gole.

Strzelcy

Piętnastu piłkarzy Barcelony (dwóch mniej w stosunku do poprzedniego sezonu) strzeliło w rozgrywkach 2013-14 141 bramek, a siedmiokrotnie wyręczali ich rywale - Yoel z Celty, Figueras z Betisu, Paulista i Musacchio z Villarreal, Martinez z Cartageny, Juanfran z Levante i Zubikarai z Sociedad. Najlepszym strzelcem szósty raz z rzędu został Leo Messi, z 41 bramkami w swoich 46 występach. Dwucyfrową liczbę goli uzyskali jeszcze Alexis (21), Pedro (19), Neymar (15) i Cesc (13). Najwięcej bramek w lidze hiszpańskiej strzelił Messi - autor 28 trafień. Argentyńczyk był również najlepszym strzelcem w Lidze Mistrzów i Pucharze Króla. Montoya, Mascherano, Jordi Alba, Song i Sergi Roberto to  piłkarze z pola, który rozegrali minimum 500 minut i nie zdobyli ani jednej bramki.

1 - Puyol, Bartra, Adriano, Busquets

Tylko Neymar trafiał we wszystkich czterech rozgrywkach. W zakończonym sezonie dziewięć razy piłkarzowi Barcelony udało się w uzyskać hat-trick i cztery razy czynił to Messi (w tym jeden poker), dwa razy Pedro, a po razie Alexis, Neymar i Tello.

Messi był najczęściej strzelającym bramki zawodnikiem, biorąc pod uwagę ilość minut spędzonych na boisku. Argentyńczyk okazał się bezkonkurencyjny, strzelając gola średnio co 91 minut, wyprzedzając Alexisa (gol co 163 minuty).

73 bramek padło po uderzeniu prawą nogą (7 więcej niż w zeszłym sezonie), 55 strzelono lewą nogą (23 mniej niż przed rokiem), a 13 zdobyto uderzeniem głową (o 2 więcej).

Asystenci

Poniższe liczby wynikają z obserwacji autora i są całkowicie niezwiązane ze statystykami pochodzącymi z innych źródeł.

Zawodnicy Barcelony zanotowali 104 asysty (13 mniej niż w zeszłym sezonie), tj. bezpośrednich podań, po których zdobywane były bramki. Najlepszy w tym elemencie okazał się Cesc, osiemnaście razy we wszystkich rozgrywkach otwierając kolegom drogę do bramki.

1 - Adriano, Iniesta, Xavi

Szczegółowe analizy powtórek telewizyjnych pozwoliły stworzyć unikatową statystykę uwzględniającą zawodników, którzy brali udział w akcji bramkowej, lecz nie zapisano na ich koncie asysty. Pomysł ten wywodzi się z faktu, iż często pomijane są zasługi piłkarzy, którzy wypracowują idealne sytuacje kolegom, lecz okoliczności nie pozwalają zapisać im „normalnych” asyst. Jak się okazało, rozkład ilości „wypracowanych” bramek nie jest równomierny i przypadkowy, zatem w głównej mierze zależał od dyspozycji danego zawodnika i na jego podstawie można w pewnym sensie określić wpływ poszczególnych piłkarzy na grę w ofensywie całej drużyny. Innymi słowy, nie należy twierdzić, że zależał od szczęścia, lecz był pochodną częstotliwości wykonywania przez danego zawodnika określonych zagrań, przynoszących drużynie wymierne korzyści.

Jako „udział w akcji bramkowej” liczono: wywalczenie rzutu karnego/wolnego, po którym padła bezpośrednia bramka; podanie poprzedzające asystę (jeżeli takie nastąpiło), strzał, którego dobicie przyniosło bramkę, przecięte podanie/zablokowany strzał, po którym piłka trafiła do przyszłego strzelca, sprokurowanie gola samobójczego w wykonaniu przeciwnika i podanie, które nie otwiera przyszłemu strzelcowi bezpośredniej drogi do bramki.

Oto czołówka „rozszerzonej” punktacji kanadyjskiej, uwzględniającej gole, asysty oraz „udziały” w akcjach bramkowych (w nawiasie zmiana w stosunku do poprzedniego sezonu):

11 - Adriano (+2)

Messi zanotował dopiero swój szósty wynik w karierze, ale 59 "punktów" to wciąż więcej niż miał w swoim najlepszym sezonie Xavi (57), Ronaldinho (54), Iniesta (36) czy Eto'o (53). Widoczny jest progres Cesca i Alexisa oraz regres Xaviego i Iniesty.

Messi brał jakikolwiek udział w strzelonych golach (także poprzez asysty i osobiście strzelane bramki) średnio co 63 minuty przebywania na boisku (średnio o 15 minut rzadziej niż w zeszłym sezonie), co stanowi najlepszy wynik w zespole. Dalej w kolejności są: Tello ze średnią 69 minut, Cesc (79 minut), Neymar (81 minut), Alexis (83 minuty) i Pedro (98 minut).