• 392

Sezon... 2020/21 w statystyce

Ubezpieczenie Twojego pojazdu w pełni online - Beesafe.pl

Każda seria kiedyś się kończy i tak było w zeszłym roku gdy pierwszy raz od 2005 roku na Blaugrana.pl nie ukazało się statystyczne podsumowanie zakończonego sezonu. Zaległości udało się w końcu nadrobić i z kronikarskiego obowiązku przyjrzyjmy się rozgrywkom zakończonym zdobyciem Pucharu Króla i rozczarowaniem na pozostałych polach.

Bilans

Przygotowując to podsumowanie wziąłem pod uwagę mecze: La Liga, Ligi Mistrzów, Copa Del Rey oraz Superpucharu Hiszpanii. Bilans zwycięstw, remisów i porażek oraz stosunek bramek w poszczególnych rozgrywkach prezentuje się następująco:

6 porażek

Łącznie Barcelona w rozgrywkach 20/21 rozegrała 54 spotkań (o trzy więcej niż w 19/20), z czego 34 wygrała, 10 zremisowała, a 11 przegrała (dwie porażki więcej niż w poprzednim sezonie). Ogólny bilans bramkowy wynosi 122-58, co oznacza, że w jednym spotkaniu piłkarze Barçy strzelali średnio 2,26 bramki, tracąc przeciętnie 1,074 gola. Średnia strzelonych bramek jest minimalnie lepsza niż sezon wcześniej (choć swego czasu Barca regularnie strzelała 160-180 goli w sezonie), nieznacznie zmalała średnia goli traconych (ale w sezonie 18/19 było to tylko 0,712).

Minuty

W wyżej wymienionych rozgrywkach Barcelonę reprezentowało 27 zawodników (dwóch mniej niż w zeszłym sezonie). Ronald Koeman oprócz 24 zawodników z pierwszej drużyny sięgnął po Moribę, Konrada i Matheusa. Spośród piłkarzy z drużyny rezerw najwięcej... 674 minut zaliczył Moriba.

Najczęściej eksploatowanym graczem został Frenkie de Jong. Pomocnik Dumy Katalonii spędził na boiskach aż 4494 minut w 51 spotkaniach. Oto jedenastu piłkarzy o największej liczbie rozegranych minut we wszystkich rozgrywkach (tolerancja wynosi +/- 20 minut):

2704 Dembele

W nawiasie zmiana pozycji w porównaniu do zeszłego sezonu. Powyższa jedenastka rozegrała „łącznie” 2750 minut więcej niż analogicznie utworzona jedenastka najczęściej grających w sezonie poprzednim.

510 Messi, de Jong

Frenkie de Jong i Pedri rozegrali 37 spotkań w lidze hiszpańskiej, Busquets i Griezmann jedno mniej. Lenglet i... Pjanić zagrali we wszystkich 8 meczach Ligi Mistrzów.

Najwięcej rozegranych spotkań:

52 Pedri

51 de Jong, Griezmann

50 Busquets

Bramkarze

W trakcie minionego sezonu na bramce Barcelony stało 2 różnych golkiperów. Marc-Andre Ter Stegen rozegrał w sumie 42 spotkania i wpuścił w nich 50 bramek, co daje średnią 1,190 wpuszczonej bramki na mecz. 14 razy (33%) zachowywał czyste konto. Neto dostał szansę w 12 meczach, wpuszczając łącznie 8 bramek.

Strzelcy

Dziewiętnastu piłkarzy Barcelony (jeden więcej niż w poprzednim sezonie) strzeliło w rozgrywkach 2020-21 117 bramek, a pięciokrotnie wyręczali ich rywale: Pau Torres z Villarreal, Olaza z Celty, Alcala z Cadiz, Victor Ruiz z Betisu i Chakla z Getafe . Najlepszym strzelcem po raz dwunasty (piąty z rzędu) został Leo Messi, z 38 bramkami w swoich 47 występach. Dwucyfrową liczbę goli uzyskali jeszcze Griezmann (15) i Dembele (10). Najwięcej bramek w lidze hiszpańskiej strzelił Messi - autor 30 trafień. Argentyńczyk był też najlepszym strzelcem w Lidze Mistrzów (5 trafień). Umtiti, Busquets i Pjanić to jedyni piłkarze z pola, którzy rozegrali minimum 500 minut i nie zdobyli ani jednej bramki.

1 - Pique

W zakończonym sezonie ani razu piłkarzowi Barcelony nie udało się zdobyć hat-tricka i to pierwszy taki sezon od kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat.

Messi był najczęściej strzelającym bramki zawodnikiem, biorąc pod uwagę ilość minut spędzonych na boisku. Argentyńczyk okazał się bezkonkurencyjny, strzelając gola średnio co 110 minut, wyprzedzając Griezmanna (gol co 186 minut).

37 bramek padło po uderzeniu prawą nogą, 66 strzelono lewą nogą, a 14 zdobyto uderzeniem głową.

Asystenci

Poniższe liczby wynikają z obserwacji autora i są całkowicie niezwiązane ze statystykami pochodzącymi z innych źródeł.

Zawodnicy Barcelony zanotowali 75 asyst (4 mniej niż w zeszłym sezonie!), tj. bezpośrednich podań, po których zdobywane były bramki. Najlepszy w tym elemencie okazał się Jordi Alba, 14 razy we wszystkich rozgrywkach otwierając kolegom drogę do bramki.

8 - Messi
7 - Alba
5 - Griezmann

2 - Alba, Messi, Dembele, Fati

Szczegółowe analizy powtórek telewizyjnych pozwoliły stworzyć unikatową statystykę uwzględniającą zawodników, którzy brali udział w akcji bramkowej, lecz nie zapisano na ich koncie asysty. Pomysł ten wywodzi się z faktu, iż często pomijane są zasługi piłkarzy, którzy wypracowują idealne sytuacje kolegom, lecz okoliczności nie pozwalają zapisać im „normalnych” asyst. Jak się okazało, rozkład ilości „wypracowanych” bramek nie jest równomierny i przypadkowy, zatem w głównej mierze zależał od dyspozycji danego zawodnika i na jego podstawie można w pewnym sensie określić wpływ poszczególnych piłkarzy na grę w ofensywie całej drużyny. Innymi słowy, nie należy twierdzić, że zależał od szczęścia, lecz był pochodną częstotliwości wykonywania przez danego zawodnika określonych zagrań, przynoszących drużynie wymierne korzyści. Podobne statystyki tworzą od niedawna polskie media, nazywając je "asystami drugiego stopnia".

Jako „udział w akcji bramkowej” liczono: wywalczenie rzutu karnego/wolnego, po którym padła bezpośrednia bramka; podanie poprzedzające asystę (jeżeli takie nastąpiło), strzał, którego dobicie przyniosło bramkę, przecięte podanie/zablokowany strzał, po którym piłka trafiła do przyszłego strzelca, sprokurowanie gola samobójczego w wykonaniu przeciwnika oraz podanie, które nie otwiera przyszłemu strzelcowi bezpośredniej drogi do bramki (na przykład Luisa Sureza do Coutinho w ostatnim meczu sezonu - oficjalne statystyki zaliczyły Suarezowi normalną asystę).

Oto czołówka „rozszerzonej” punktacji kanadyjskiej, uwzględniającej gole, asysty oraz „udziały” w akcjach bramkowych (w nawiasie zmiana w stosunku do poprzedniego sezonu):

68 - Messi (+2)
37 - Griezmann (+3)
25 - Dembele (+21)
24 - Alba (+12)
18 - de Jong
17 - Pedri

Messi już dwa sezony wcześniej przekroczył magiczną barierę udziału w ponad 1000 bramek strzelonych przez Barcelonę i na pewno ma ich ponad 1120. Pjanić nie wziął udziału w żadnej akcji bramkowej. Griezmann i Dembele łącznie dają mniej niż Luis Suarez, który w Barcelonie wykręcał kolejno 55, 88, 65, 58, 50 i 39 punktów w rozszerzonej punktacji kanadyjskiej.

Messi brał jakikolwiek udział w strzelonych golach (także poprzez asysty i osobiście strzelane bramki) średnio co 61 minut przebywania na boisku, co stanowi najlepszy wynik w zespole. Dalej w kolejności są: Fati ze średnią 99 minut, Griezmann (105 minut), oraz... Dembele (108 minuty).