• 17

Sezon 2011-12 w statystyce

Bilans

Przygotowując to podsumowanie wziąłem pod uwagę mecze: La Liga, Ligi Mistrzów, Copa Del Rey oraz Superpucharu Hiszpanii, Superpucharu Europy oraz Klubowych Mistrzostw Świata. Bilans zwycięstw, remisów i porażek oraz stosunek bramek w poszczególnych rozgrywkach prezentuje się następująco:

3 porażki

Łącznie Barcelona w zakończonym sezonie rozegrała 64 spotkania (o dwa więcej niż w zeszłym sezonie), z czego 47 wygrała, 13 zremisowała, a 4 przegrała. Ogólny bilans bramkowy wynosi 190-48, co oznacza, że w jednym spotkaniu piłkarze Barçy strzelali średnio 2,97 bramki, tracąc przeciętnie 0,75 gola. Średnia bramek strzelonych jest najlepsza w erze Guardioli. Ilość bramek straconych jest natomiast nieco wyższa niż w dwóch poprzednich sezonach, gdy Blaugrana straciła dwa razy po dziewięć goli mniej.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż różnica pomiędzy średnią strzelanych i traconych bramek wyniosła 2,22 i jest dokładnie o 0,4 wyższa niż w poprzednim sezonie, co jest prawdopodobnym rekordem w historii klubu.

Najdłuższa passa zwycięstw z rzędu to 9 spotkań z okresu 7.03.2012 do 14.04.2012. Najdłuższy okres bez porażki to 21 gier od 14.02.2012 do 24.03.2011. Najdłuższa seria spotkań bez zwycięstwa trwała 3 mecze i zdarzyła się dwukrotnie.

Minuty

W wyżej wymienionych rozgrywkach Barcelonę reprezentowało 31 zawodników (jeden mniej niż przed rokiem). Pep Guardiola poza liczącą 21 piłkarzy kadrą pierwszego zespołu sięgnął po J.Dos Santosa, Cuencę, Deulofeu, Tello, Rafinhę, Bartrę, Montoyę, Muniesę, Sergi Roberto i Riverolę. Spośród piłkarzy z drużyny rezerw najdłużej – 1870 minut na przestrzeni całego sezonu zaliczył Cuenca, promowany w drugiej części sezonu do pierwszej drużyny.

Najczęściej eksploatowanym graczem został Leo Messi. Napastnik Dumy Katalonii spędził na boiskach aż 5221 minut w 60 spotkaniach. Oto jedenastu piłkarzy o największej liczbie rozegranych minut we wszystkich rozgrywkach (tolerancja wynosi +/- 20 minut):

2940 Thiago (+7)

W nawiasie zmiana pozycji w porównaniu do zeszłego sezonu. Powyższa jedenastka rozegrała „łącznie” 671 minut więcej niż analogicznie utworzona jedenastka najczęściej grających w sezonie poprzednim.

804 - Puyol

Nikt nie wystąpił we wszystkich 38 spotkaniach ligi hiszpańskiej. 37 występów zanotował Messi, a 35 Victor Valdes. Messi i Valdes zagrali też jako jedyni w 11 z 12 spotkaniach Ligi Mistrzów.

Najwięcej rozegranych spotkań:
60 - Messi
52 - Alves, Busquets, Mascherano
51 - Valdes, Xavi

Jedenastu zawodników z obecnej kadry ma rozegranych więcej niż 100 oficjalnych spotkań dla Barcelony. Każdy z nich rozegrał już przynajmniej 100 spotkań w bordowo-granatowej koszulce w Primera Division. W minionym sezonie granicę stu spotkań w La Liga przekroczyli Alves, Abidal, Keita, Busquets, Pique i Pedro. Xavi rozegrał mecz numer 600 (licząc wszystkie rozgrywki), Iniesta przekroczył barierę 400 występów, a Messi - 300.

Bramkarze

W trakcie minionego sezonu na bramce Barcelony stało 2 różnych golkiperów. Victor Valdes rozegrał w sumie 51 spotkań i wpuścił w nich 39 bramek (o czternaście więcej niż w zeszłym sezonie, w którym jednakże rozegrał 7 spotkań mniej), co daje średnią 0,765 wpuszczonej bramki na mecz (o 0,2 wyższą od tej z zeszłego sezonu). Aż 24 razy (47%) zachowywał czyste konto. Jose Manuel Pinto dostał szansę w 13 meczach La Liga, Ligi Mistrzów oraz Pucharu Króla, wpuszczając łącznie 6 goli.

Strzelcy

Dwudziestu piłkarzy Barcelony (o trzech mniej w stosunku do poprzedniego sezonu) strzeliło w rozgrywkach 2011-12 184 bramki, a sześciokrotnie wyręczali ich rywale - Roversio z Osasuny, Miranda z Atletico, Marcelo z Realu Madryt, Rovet z Rayo, Volodko z BATE i Van Bommel z Milanu. Najlepszym strzelcem czwarty raz z rzędu został Leo Messi, z 73 bramkami w swoich 60 występach. Dwucyfrową liczbę goli uzyskali jeszcze Cesc (15) oraz Alexis (14), Pedro (14) i Xavi (13). Najwięcej bramek w lidze hiszpańskiej strzelił Messi - autor 50 trafień. Argentyńczyk był również najlepszym strzelcem w Lidze Mistrzów. Mascherano to jedyny piłkarz z pola, który rozegrał minimum 500 minut i nie zdobył ani jednej bramki.

1 - Alves, Abidal, Maxwell, Keita, Alexis, Villa, Sergi Roberto

Tylko Messi trafiał we wszystkich sześciu rozgrywkach, wyrównując rekord Pedro sprzed dwóch lat. Cesc strzelał bramki w pięciu różnych rozgrywkach. W zakończonym sezonie dziesięć razy piłkarzowi Barcelony udało się w uzyskać hat-trick i za każdym razem czynił to Leo Messi.

Messi był najczęściej strzelającym bramki zawodnikiem, biorąc pod uwagę ilość minut spędzonych na boisku. Argentyńczyk okazał się bezkonkurencyjny, strzelając gola średnio co 72 minuty, wyprzedzając Tello (gol co 95 minut).

73 bramki padło po uderzeniu prawą nogą (tyle samo ile w zeszłym sezonie), 91 strzelono lewą nogą (26 więcej niż przed rokiem), a 20 zdobyto uderzeniem głową (o 9 więcej).

Asystenci

Poniższe liczby wynikają z obserwacji autora i są całkowicie niezwiązane ze statystykami pochodzącymi z innych źródeł.

Zawodnicy Barcelony zanotowali 126 asyst (26 więcej niż w zeszłym sezonie), tj. bezpośrednich podań, po których zdobywane były bramki. Najlepszy w tym elemencie okazał się Messi, dwadzieścia osiem razy we wszystkich rozgrywkach otwierając kolegom drogę do bramki.

1 - Pique, Iniesta, Tello

Szczegółowe analizy powtórek telewizyjnych pozwoliły stworzyć unikatową statystykę uwzględniającą zawodników, którzy brali udział w akcji bramkowej, lecz nie zapisano na ich koncie asysty. Pomysł ten wywodzi się z faktu, iż często pomijane są zasługi piłkarzy, którzy wypracowują idealne sytuacje kolegom, lecz okoliczności nie pozwalają zapisać im „normalnych” asyst. Jak się okazało, rozkład ilości „wypracowanych” bramek nie jest równomierny i przypadkowy, zatem w głównej mierze zależał od dyspozycji danego zawodnika i na jego podstawie można w pewnym sensie określić wpływ poszczególnych piłkarzy na grę w ofensywie całej drużyny. Innymi słowy, nie należy twierdzić, że zależał od szczęścia, lecz był pochodną częstotliwości wykonywania przez danego zawodnika określonych zagrań, przynoszących drużynie wymierne korzyści.

Jako „udział w akcji bramkowej” liczono: wywalczenie rzutu karnego/wolnego, po którym padła bezpośrednia bramka; podanie poprzedzające asystę (jeżeli takie nastąpiło), strzał, którego dobicie przyniosło bramkę, przecięte podanie/zablokowany strzał, po którym piłka trafiła do przyszłego strzelca, sprokurowanie gola samobójczego w wykonaniu przeciwnika i podanie, które nie otwiera przyszłemu strzelcowi bezpośredniej drogi do bramki.

Oto czołówka „rozszerzonej” punktacji kanadyjskiej, uwzględniającej gole, asysty oraz „udziały” w akcjach bramkowych (w nawiasie zmiana w stosunku do poprzedniego sezonu):

11 - Villa (-29), Tello

Messi kolejny raz przebił swoje niebywałe osiągnięcie z zeszłego sezonu i zajmuje z całą pewnością co najmniej pierwsze trzy miejsca w tego typu klasyfikacji w całej historii Klubu. Widoczny jest mały regres Iniesty, który opuścił sporą liczbę spotkań z powodu kontuzji oraz Pedro, który przez większą część sezonu szukał formy. Pozytywnie w ofensywie zaskoczył natomiast Adriano.

Messi brał jakikolwiek udział w strzelonych golach (także poprzez asysty i osobiście strzelane bramki) średnio co 44 minuty przebywania na boisku (średnio o 14 minut częściej niż w zeszłym sezonie), co stanowi najlepszy wynik w zespole. Dalej w kolejności są: Tello ze średnią 60 minut, Cesc (75 minut), Alexis (88 minut) i Xavi (91 minut).

12 - Xavi

Każdy spośród graczy z pola (poza wyłączonym z gry przez większą część sezonu Fontasem) przyczynił się do zdobycia choćby jednej bramki.

W większości statystyk nie ma różnicy pomiędzy golami strzelanymi z kilku metrów do pustej bramki, a tymi uzyskanymi po kilkudziesięciometrowych rajdach. Marginalizowane są również trafienia z rzutów karnych. Co jednak w przypadku, gdy strzelającym karnego jest sam poszkodowany i faul przeciwnika „ukradł” mu splendor zdobycia bramki z gry? Poniższe zestawienie wychodzi temu naprzeciw, pokazując ilość wszystkich asyst i bramek wypracowanych, w tym wypracowanych samemu sobie: