• 58

Sezon 2014/15 w statystyce

Bilans

Przygotowując to podsumowanie wziąłem pod uwagę mecze: La Liga, Ligi Mistrzów oraz Copa Del Rey. Bilans zwycięstw, remisów i porażek oraz stosunek bramek w poszczególnych rozgrywkach prezentuje się następująco:

4 porażki

Łącznie Barcelona w zakończonym sezonie rozegrała 60 spotkań (o jedno więcej niż w zeszłym sezonie), z czego 50 wygrała, 4 zremisowała, a 6 przegrała. Ogólny bilans bramkowy wynosi 175-38, co oznacza, że w jednym spotkaniu piłkarze Barçy strzelali średnio 2,92 bramki, tracąc przeciętnie 0,63 gola. Średnia bramek strzelonych jest druga najlepsza w historii, tuż po sezonie 2011/12. Ilość bramek straconych jest również druga, minimalnie za sezonem 2010/11, w którym Barcelona straciła 39 bramek w 62 spotkaniach.

Najdłuższa passa zwycięstw z rzędu to 11 spotkań z okresu 8.01.2015 do 15.02.2015. Najdłuższy okres bez porażki to 18 gier od 24.02.2015 do 9.05.2015. Najdłuższa seria porażek trwała 2 mecze i zdarzyła się pomiędzy 25 października a 1 listopada gdy Barcelona przegrała z Realem i Celtą Vigo w La Liga.

Minuty

W wyżej wymienionych rozgrywkach Barcelonę reprezentowało 30 zawodników (czterech więcej niż przed rokiem). Luis Enrique poza 22 regularnie grających piłkarzy sięgnął po Masipa, Douglasa, Vermaelena, Sampera, Ie, Adamę Traore, Halilovicia i Gumbau. Spośród piłkarzy z drużyny rezerw najwięcej... 821 minut zaliczył Munir.

Najczęściej eksploatowanym graczem został Leo Messi. Napastnik Dumy Katalonii spędził na boiskach aż 5061 minut (o 1316 więcej niż w ubiegłym sezonie) w 57 spotkaniach. Oto jedenastu piłkarzy o największej liczbie rozegranych minut we wszystkich rozgrywkach (tolerancja wynosi +/- 20 minut):

2925 Iniesta (-5)

W nawiasie zmiana pozycji w porównaniu do zeszłego sezonu. Powyższa jedenastka rozegrała „łącznie” 1662 minuty więcej niż analogicznie utworzona jedenastka najczęściej grających w sezonie poprzednim.

549 Iniesta

Messi jako jedyny wystąpił we wszystkich 38 spotkaniach ligi hiszpańskiej. 37 razy zagrał Bravo, a tylko dwa mecze mniej Pedro. Ter Stegen i Messi wystąpili we wszystkich 13 spotkaniach Ligi Mistrzów.

Najwięcej rozegranych spotkań:

57 Messi

51 Neymar, Rakitić

50 Pedro

Bramkarze

W trakcie minionego sezonu na bramce Barcelony stało 3 różnych golkiperów. Claudio Bravo rozegrał w sumie 37 spotkań i wpuścił w nich 19 bramek, co daje średnią 0,514 wpuszczonej bramki na mecz. 23 razy (62%) zachowywał czyste konto. Marc-André ter Stegen dostał szansę w 21 meczach Ligi Mistrzów oraz Pucharu Króla, wpuszczając łącznie 16 goli. Jordi Masip w dwóch występach trzykrotnie wyjmował piłkę z siatki.

Strzelcy

Osiemnastu piłkarzy Barcelony (trzech więcej w stosunku do poprzedniego sezonu) strzeliło w rozgrywkach 2014-15 172 bramki, a trzykrotnie wyręczali ich rywale - Sidnei z Deportivo, De Marcos z Bilbao i Miranda z Atletico. Najlepszym strzelcem siódmy raz z rzędu został Leo Messi, z 58 bramkami w swoich 57 występach. Dwucyfrową liczbę goli uzyskali jeszcze Neymar (39), Suarez (25) i Pedro (11). Najwięcej bramek w lidze hiszpańskiej strzelił Messi - autor 43 trafień. Argentyńczyk był również najlepszym strzelcem w Lidze Mistrzów (wespół z Neymarem), a w Pucharze Króla rządził Neymar. Montoya i Mascherano to jedyni piłkarze z pola, który rozegrali minimum 500 minut i nie zdobyli ani jednej bramki.

1 - Pique, Mathieu, Jordi Alba, Rafinha, Rakitić, Sandro, Adama Traore

W zakończonym sezonie osiem razy piłkarzowi Barcelony udało się w uzyskać hat-trick i pięć razy czynił to Messi, a po razie Neymar, Suarez i Pedro.

Messi był najczęściej strzelającym bramki zawodnikiem, biorąc pod uwagę ilość minut spędzonych na boisku. Argentyńczyk okazał się bezkonkurencyjny, strzelając gola średnio co 87 minut, wyprzedzając Neymara (gol co 105 minut).

89 bramek padło po uderzeniu prawą nogą (16 więcej niż w zeszłym sezonie), 61 strzelono lewą nogą (6 więcej niż przed rokiem), a 22 zdobyto uderzeniem głową (o 9 więcej).

Asystenci

Poniższe liczby wynikają z obserwacji autora i są całkowicie niezwiązane ze statystykami pochodzącymi z innych źródeł.

Zawodnicy Barcelony zanotowali 128 asyst (24 więcej niż w zeszłym sezonie), tj. bezpośrednich podań, po których zdobywane były bramki. Najlepszy w tym elemencie okazał się Messi, dwadzieścia siedem razy we wszystkich rozgrywkach otwierając kolegom drogę do bramki.

2 - Montoya, Iniesta, Sergi Roberto

Szczegółowe analizy powtórek telewizyjnych pozwoliły stworzyć unikatową statystykę uwzględniającą zawodników, którzy brali udział w akcji bramkowej, lecz nie zapisano na ich koncie asysty. Pomysł ten wywodzi się z faktu, iż często pomijane są zasługi piłkarzy, którzy wypracowują idealne sytuacje kolegom, lecz okoliczności nie pozwalają zapisać im „normalnych” asyst. Jak się okazało, rozkład ilości „wypracowanych” bramek nie jest równomierny i przypadkowy, zatem w głównej mierze zależał od dyspozycji danego zawodnika i na jego podstawie można w pewnym sensie określić wpływ poszczególnych piłkarzy na grę w ofensywie całej drużyny. Innymi słowy, nie należy twierdzić, że zależał od szczęścia, lecz był pochodną częstotliwości wykonywania przez danego zawodnika określonych zagrań, przynoszących drużynie wymierne korzyści.

Jako „udział w akcji bramkowej” liczono: wywalczenie rzutu karnego/wolnego, po którym padła bezpośrednia bramka; podanie poprzedzające asystę (jeżeli takie nastąpiło), strzał, którego dobicie przyniosło bramkę, przecięte podanie/zablokowany strzał, po którym piłka trafiła do przyszłego strzelca, sprokurowanie gola samobójczego w wykonaniu przeciwnika i podanie, które nie otwiera przyszłemu strzelcowi bezpośredniej drogi do bramki.

Oto czołówka „rozszerzonej” punktacji kanadyjskiej, uwzględniającej gole, asysty oraz „udziały” w akcjach bramkowych (w nawiasie zmiana w stosunku do poprzedniego sezonu):

105 - Messi (+46)
55 - Suarez, Neymar (+20)
26 - Pedro (-8)
25 - Rakitić
21 - Xavi (-6)
16 - Busquets (+0)
15 - Alves (-3), Jordi Alba (+11), Rafinha, Iniesta (-11)

Messi zanotował swój drugi wynik w karierze, lepszy miał tylko sezon 2011/12 (118 "punktów"). Suarez i Neymar przebili zeszłoroczne osiągnięcia Cesca i Alexisa, którzy uzbierali kolejno 48 i 41 "punktów". Kolejny rok z rzędu spadły osiągnięcia Xaviego i Iniesty.

Messi brał jakikolwiek udział w strzelonych golach (także poprzez asysty i osobiście strzelane bramki) średnio co 48 minut przebywania na boisku (średnio o 15 minut częściej niż w zeszłym sezonie), co stanowi najlepszy wynik w zespole. Dalej w kolejności są: Suarez ze średnią 64 minut, Neymar (74 minuty), Pedro (84 minuty) i Xavi (104 minuty).

7 - Pedro

Spośród graczy z pola tylko Vermaelen nie przyczynił się do zdobycia choćby jednej bramki.

W większości statystyk nie ma różnicy pomiędzy golami strzelanymi z kilku metrów do pustej bramki, a tymi uzyskanymi po kilkudziesięciometrowych rajdach. Marginalizowane są również trafienia z rzutów karnych. Co jednak w przypadku, gdy strzelającym karnego jest sam poszkodowany i faul przeciwnika „ukradł” mu splendor zdobycia bramki z gry? Poniższe zestawienie wychodzi temu naprzeciw, pokazując ilość wszystkich asyst i bramek wypracowanych, w tym wypracowanych samemu sobie:

55 - Messi

30 - Suarez

19 - Xavi, Rakitić

18 - Neymar

15 - Alves, Busquets

Kartki

22 zawodników Barcelony otrzymało w minionym sezonie 101 (dwanaście mniej niż przed rokiem) żółtych i 4 (trzy więcej niż w zeszłym sezonie) czerwone kartki. Wyrzuceni z boiska zostali Mascherano, Alves, Jordi Alba i Rafinha.

Bonus

Ponownie sprawdziłem odległości, z których piłkarze Barcelony strzelali bramki. Nie miałem do dyspozycji profesjonalnego sprzętu, więc poniższe wyliczenia mają raczej charakter ciekawostki, lecz być może posłużą one za pomocną informację, zwłaszcza w perspektywie zestawienia ich z wynikami w poprzednich i nadchodzących sezonach.

172 gole strzelone przez piłkarzy Blaugrany zostało zdobyte średnio z 8,91 metra (o 0,27 metra bliżej niż przed rokiem). 16 z nich (9,3%) strzelono po uderzeniach zza pola karnego. Rekordzistą został gol Mathieu w meczu z Elche, zdobyty po uderzeniu z okolic 25. metra. Gole Adriano (zdobył ich dwa) padały średnio z 13,5 metra, co stanowi najlepszy wynik w drużynie dla piłkarzy, którzy strzelili przynajmniej dwa gole. Poniżej średnia odległość od bramki tych strzelców, którzy osiągnęli pułap 5 goli (wszystkie wyniki w metrach):