• 1227

Sezon 2017/18 w statystyce

Bilans

Przygotowując to podsumowanie wziąłem pod uwagę mecze: La Liga, Ligi Mistrzów, Copa Del Rey oraz Superpucharu Hiszpanii. Bilans zwycięstw, remisów i porażek oraz stosunek bramek w poszczególnych rozgrywkach prezentuje się następująco:

4 porażki

Łącznie Barcelona w zakończonym sezonie rozegrała 59 spotkań (tyle samo co w zeszłym sezonie), z czego 41 wygrała, 13 zremisowała, a 5 przegrała. Ogólny bilans bramkowy wynosi 141-42, co oznacza, że w jednym spotkaniu piłkarze Barçy strzelali średnio 2,39 bramki, tracąc przeciętnie 0,712 gola. Średnia strzelonych bramek jest jedną z najgorszych w ostatnich latach (po odejściu Guardioli tylko raz w sezonie 09/10 Blaugrana zdobyla mniej bramek), ale średnia goli straconych jest dużo lepsza niż w zeszłym sezonie (gdy Barca traciła niemal gola na mecz). 1/3 straconych w całym sezonie bramek to zasługa dwumeczu o Superpuchar Hiszpanii, rewanżowego meczu Ligi Mistrzów w Rzymie i jedynej ligowej porażki w Levante.

Najdłuższa passa zwycięstw z rzędu to 9 spotkań z okresu 20.08.2017 do 1.10.2017. Najdłuższy okres bez porażki to 29 gier od 20.08.2017 do 14.01.2018.

Minuty

W wyżej wymienionych rozgrywkach Barcelonę reprezentowało 30 zawodników (tyle samo co w trzech poprzednich sezonach). Ernesto Valverde poza 21 regularnie grających piłkarzy sięgnął po Arnaiza, Aleñę, Cucurellę, Costasa, Oriola Busquetsa oraz sprzedanych po starcie sezonu Rafinhę i Mascherano, a także sprowadzonych zimą Coutinho i Minę. Spośród piłkarzy z drużyny rezerw najwięcej... 225 minut zaliczył Aleñá.

Najczęściej eksploatowanym graczem został Leo Messi. Crack Dumy Katalonii spędził na boiskach aż 4468 minut (o... 16 więcej niż w ubiegłym sezonie) w 54 spotkaniach. Oto jedenastu piłkarzy o największej liczbie rozegranych minut we wszystkich rozgrywkach (tolerancja wynosi +/- 20 minut):

2552 Paulinho

W nawiasie zmiana pozycji w porównaniu do zeszłego sezonu. Powyższa jedenastka rozegrała „łącznie” 1236 minut więcej niż analogicznie utworzona jedenastka najczęściej grających w sezonie poprzednim.

616 Digne

Ter Stegen rozegrał 37 spotkań w lidze hiszpańskiej, Messi o jedno mniej. Busquets, Rakitić, Luis Suarez i Messi zagrali we wszystkich 10 meczach Ligi Mistrzów.

Najwięcej rozegranych spotkań:

55 Rakitić

54 Messi

51 Luis Suarez

50 Busquets

Bramkarze

W trakcie minionego sezonu na bramce Barcelony stało 2 różnych golkiperów. Marc-Andre Ter Stegen rozegrał w sumie 48 spotkań i wpuścił w nich 39 bramek, co daje średnią 0,812 wpuszczonej bramki na mecz. 24 razy (50%) zachowywał czyste konto. Cillessen dostał szansę w 11 meczach, wpuszczając łącznie 3 gole.

Strzelcy

Osiemnastu piłkarzy Barcelony (dwóch mniej niż w poprzednim sezonie) strzeliło w rozgrywkach 2017-18 133 bramki, a ośmiokrotnie wyręczali ich rywale - Tosca z Betisu, Aday i Iraizoz z Girony, Coates i Mathieu ze Sportingu Lizbona, Nikolau z Olympiakosu oraz De Rossi i Manolas z Romy. Najlepszym strzelcem po raz dziewiąty (drugi z rzędu) został Leo Messi, z 45 bramkami w swoich 54 występach. Dwucyfrową liczbę goli uzyskali jeszcze Luis Suarez (31), Coutinho (10) i Paulinho (10). Najwięcej bramek w lidze hiszpańskiej strzelił Messi - autor 34 trafień. Argentyńczyk był również najlepszym strzelcem w Lidze Mistrzów. Semedo, Mascherano, Vermaelen i Andre Gomes to piłkarze z pola, którzy rozegrali minimum 500 minut i nie zdobyli ani jednej bramki.

1 - Vidal, Pique, Alba, Iniesta, Denis Suarez, Deulofeu

W zakończonym sezonie tylko sześć razy piłkarzowi Barcelony udało się w uzyskać hat-trick i cztery razy robił to Messi (w tym jeden poker), a raz Luis Suarez i Coutinho.

Messi był najczęściej strzelającym bramki zawodnikiem, biorąc pod uwagę ilość minut spędzonych na boisku. Argentyńczyk okazał się bezkonkurencyjny, strzelając gola średnio co 99 minuty, wyprzedzając Luisa Suareza (gol co 143 minuty). Arnaiz strzelał co 74 minuty, ale ciężko go uwzględniać w tej statystyce, rozegrał tylko 5 spotkań.

58 bramek padło po uderzeniu prawą nogą (22 mniej niż w zeszłym sezonie), 61 strzelono lewą nogą (12 mniej niż przed rokiem), a 14 zdobyto uderzeniem głową (jedną mniej niż przed rokiem).

Asystenci

Poniższe liczby wynikają z obserwacji autora i są całkowicie niezwiązane ze statystykami pochodzącymi z innych źródeł.

Zawodnicy Barcelony zanotowali 97 asyst (9 mniej niż w zeszłym sezonie!), tj. bezpośrednich podań, po których zdobywane były bramki. Najlepszy w tym elemencie okazał się Messi, osiemnaście razy we wszystkich rozgrywkach otwierając kolegom drogę do bramki.

3 - Jordi Alba

Szczegółowe analizy powtórek telewizyjnych pozwoliły stworzyć unikatową statystykę uwzględniającą zawodników, którzy brali udział w akcji bramkowej, lecz nie zapisano na ich koncie asysty. Pomysł ten wywodzi się z faktu, iż często pomijane są zasługi piłkarzy, którzy wypracowują idealne sytuacje kolegom, lecz okoliczności nie pozwalają zapisać im „normalnych” asyst. Jak się okazało, rozkład ilości „wypracowanych” bramek nie jest równomierny i przypadkowy, zatem w głównej mierze zależał od dyspozycji danego zawodnika i na jego podstawie można w pewnym sensie określić wpływ poszczególnych piłkarzy na grę w ofensywie całej drużyny. Innymi słowy, nie należy twierdzić, że zależał od szczęścia, lecz był pochodną częstotliwości wykonywania przez danego zawodnika określonych zagrań, przynoszących drużynie wymierne korzyści. Podobne statystyki tworzą od niedawna polskie media, nazywając je "asystami drugiego stopnia".

Jako „udział w akcji bramkowej” liczono: wywalczenie rzutu karnego/wolnego, po którym padła bezpośrednia bramka; podanie poprzedzające asystę (jeżeli takie nastąpiło), strzał, którego dobicie przyniosło bramkę, przecięte podanie/zablokowany strzał, po którym piłka trafiła do przyszłego strzelca, sprokurowanie gola samobójczego w wykonaniu przeciwnika oraz podanie, które nie otwiera przyszłemu strzelcowi bezpośredniej drogi do bramki (na przykład Luisa Sureza do Coutinho w ostatnim meczu sezonu - oficjalne statystyki zaliczyły Suarezowi normalną asystę).

Oto czołówka „rozszerzonej” punktacji kanadyjskiej, uwzględniającej gole, asysty oraz „udziały” w akcjach bramkowych (w nawiasie zmiana w stosunku do poprzedniego sezonu):

76 - Messi (-16)
58 - Luis Suarez (-7)
21 - Jordi Alba (+8)
16 - Coutinho
15 - Paulinho, Rakitić (-9)
14 - Iniesta (+5), Denis Suarez (-1), Dembele
13 - Sergi Roberto (+6), Paco Alcacer (-3)

Messi zakończy karierę mając udział w ponad 1000 bramek strzelonych przez Barcelonę (samych goli i asyst ma już teraz niemal 800). Bardzo obiecującą połówkę sezonu zaliczył Coutinho (zagrał tylko w 22 meczach). Zdecydowanie poniżej oczekiwań grali Andre Gomes (udział w raptem czterech bramkach) i Deulofeu (udział w sześciu golach).

Messi brał jakikolwiek udział w strzelonych golach (także poprzez asysty i osobiście strzelane bramki) średnio co 58 minut przebywania na boisku, co stanowi najlepszy wynik w zespole. Dalej w kolejności są: Paco Alcacer i Luis Suarez ze średnią 76 minut, Dembele i Denis Suarez (81 minut), oraz Coutinho (93 minuty).

8 - Luis Suarez

W większości statystyk nie ma różnicy pomiędzy golami strzelanymi z kilku metrów do pustej bramki, a tymi uzyskanymi po kilkudziesięciometrowych rajdach. Marginalizowane są również trafienia z rzutów karnych. Co jednak w przypadku, gdy strzelającym karnego jest sam poszkodowany i faul przeciwnika „ukradł” mu splendor zdobycia bramki z gry? Poniższe zestawienie wychodzi temu naprzeciw, pokazując ilość wszystkich asyst i bramek wypracowanych, w tym wypracowanych samemu sobie: