W muzeum Futbol Club Barcelona od dziś można oglądać kolejny niezwykły eksponat klubowego dziedzictwa – unikatową koszulkę sprzed stu lat należącą niegdyś do kapitana Barçy z lat 1910-1912, Pepe Rodrigueza. Przez 100 lat koszulka z wielką dbałością przechowywana była w rodzinie Rodriguezów, aż niedzielnego poranka wnuk historycznego gracza, Jaime Gutierrez, przekazał ten bezcenny eksponat na rzecz klubowego muzeum.
Lider i goleador
Pepe Rodriguez zapisał wespół z kolegami jedne z pierwszych kart historii Barçy. W tamtym czasie gracze byli amatorami, zespół był grupą przyjaciół, a piłka nożna była jedną z wielu dyscyplin sportowych jakimi pasjonowali się zawodnicy klubu. Pepe Rodriguez urodził się w Vigo w 1889 roku i grę w futbol rozpoczął w zespole w rodzinnym mieście. W 1910 roku przeniósł się do Barcelony, gdzie grał dla Barçy. W katalońskim klubie zadebiutował 1 maja 1910 roku i grał do 1912 roku imponując wspaniałą skutecznością, a przede wszystkim nieustępliwością, walecznością i zacięciem za co też był kapitanem drużyny. W ciągu dwóch i pół roku Rodriguez zagrał dla Barçy 62 mecze zdobywając aż 59 bramek. Z tamtą drużyną zwyciężył wówczas prestiżowy Puchar Pirenejów, pierwsze międzynarodowe trofeum klubu. Zespół pod wodzą Pepe Rodrigueza był iście zwycięską ekipą. Zdobył on Mistrzostwo Katalonii w 1910 i w 1911 roku, Mistrzostwo Hiszpanii w 1910 i 1912 roku oraz kolejne Puchary Pirenejów (1910-1913, ostatni już bez Pepe).
1-05-1910. Toulouse. CAMPEONATO PIRINEOS: BARCELONA-SAN SEBASTIÁN 2-1
Barcelona: Solá, Bru, Amechazurra, Peris, Aguirreche, Grau, Forns, Graells, C. Comamala, Rodríguez, Wallace.
Sant Sebastiá: Bea, Goinaz, Arocena, Arrillaga, Echeverria, Belauste, Mc. Guiness, Goitisolo, Lacort, Simmons, Prast.
Gole: Graells 1, Rodríguez 1.
Piłka nożna – czysty sport
W czasach, kiedy Pepe Rodríguez grał dla Barcy, piłka nożna była coraz bardziej popularna. W lipcu 1909, po wygranej w Walencji, zaprezentowano pierwszy raz dla szerokiej publiczności sportową wystawę pamiątek i pucharów. Wówczas Barca wygrała Mistrzostwo Katalonii a drużyna od marca grała na stadionie Industria z charakterystyczną dlań trybuną.
Emocjonalne pożegnanie
Pepe Rodriguez rozegrał swój ostatni mecz dla Barçy w dniu 16 listopada 1912 roku. Kilka dni wcześniej, 7 listopada, Rada Ogólna klubu uhonorowała gracza pamiątkowym pucharem. Odbył się bankiet na jego cześć. Wielu przyjaciół odprowadziło gracza na statek wypływający z Barcelony. W prasie można bylo wyczytać pochwały dla żegnanego zawodnika:
Pepe Rodriguez pięknie łączy doskonałą jakość gry oraz szlachetne zalety dżentelmena. Pamięć o nim pozostała w klubie. W roku 1922 zawodnik trafił do Argentyny, ale ostatecznie osiadł w Chile. Rozpamiętując swoją przygodę z Barceloną przechowywał wiele pamiątek, które to sto lat później trafiły do miasta, z którego pochodzą.
16-11-1912. Barcelona. Towarzyski: BARCELONA-CASUAL 3-1
Barcelona: Renyé, Berrondo, Amechazurra, Rozitsky, Massana, Greenwell, Forns, Rodríguez, Steel, Allack, Peris.
Casual: Solá, Mensa, C. Wallace, Quirante, Pomés, A. Comamala, Ramírez, Janer, C. Comamala, Armet, Puig.
Gole: Allack 1, Steel 2.
Listy, fotografie i nagrody – ku pamięci
Sto lat po tym jak dziadek Jaime przywdział koszulkę Barçy, ten zdecydował się przekazać ją tam skąd pochodzi. Od dzisiaj można ją podziwiać wraz z innymi pamiątkami dostarczonymi przez rodzinę historycznego piłkarza w muzeum im. Nuneza na wystawie
Pepe Rodriguez, powrót mistrza goaleadora. Obejrzeć można album fotografii piłkarza, jego nagrody i wyróżnienia, a wszystko to zaraża szacunkiem i sympatią jaki towarzysze i ówcześnie żyjący okazywali swojemu kapitanowi.
Klubowy skarb
Prezydent Joan Laporta przyjął przybyłych z Chile potomków Pepe Rodrigueza tuż przed niedzielnym meczem z Malagą. Goście osobiście opowiadali działaczom losy pamiątek po dziadku. Wiceprezydent Alfons Godall podkreślił, że
to bezcenny skarb Barcy, której Muzeum gromadzi pamiątki ważne dla historii klubu. Poprzez rodziny byłych zawodników a także poprzez wiernych fanów klub wyszukuje przedmioty opowiadające jego historię i wzbogacające wielkie dziedzictwo Barcelony.
Pasiak blaugrana sprzed 100 lat [klik]