LaLiga podała do publicznej wiadomości limity wynagrodzeń dla drużyn Primera i Segunda División po zamknięciu letniego okienka transferowego. Są to limity wynagrodzeń, którymi kluby będą dysponować do lutego, kiedy to zostaną zaktualizowane o zimowe okienko transferowe.
Warto zauważyć, że FC Barcelona przeszła z 648,8 mlm euro do 270 mln euro. Znaczny spadek tego limitu wynagrodzeń to efekt planu obniżenia pensji w całym klubie, który dotknął wszystkie sekcje (z wyjątkiem piłki nożnej kobiet), odejścia zawodników z wysokimi pensjami i przybycia pięciu graczy o łącznej wartości transferowej 3,5 mln euro.
Klub będzie jeszcze bardziej ograniczony w zimowym okienku, kiedy spodziewa się podpisać kontrakt z Vitorem Roque i Xavim Hernándezem do 2025 roku, chyba że wygeneruje przychody poprzez sprzedaż aktywów, sponsoring lub dalsze obniżki wynagrodzeń. Javier Tebas, prezydent La Ligi, powtórzył, że Barça przekracza swoje koszty wynagrodzeń (404 miliony), więc nie będzie jeszcze w stanie skorzystać z zasady 1/1 do podpisania kontraktu, ale zasadę 50%.
Tebas podkreślił: "Barça, mimo że nie osiągnęła limitu płac, wykonała ogromny wysiłek. Musimy to docenić. To nie jest biznes przynoszący straty, ale zawsze są rzeczy, których się nie przewidzi". Nawiązał do niezapłacenia 40 milionów przez Libero Football Finance za objęcie udziałów w Barça Studios, co zmusiło Joana Laportę i innych dyrektorów do złożenia gwarancji bankowej.
Zapytany, kiedy klub będzie w stanie uregulować swoją sytuację, Tebas powiedział: "Nigdy nie możemy powiedzieć. To zależy od Barçy i jej strategii biznesowej. Możemy monitorować ich sytuację przez dwa lub trzy sezony. Może sprzeda świetnego zawodnika i zrobi ogromny krok naprzód. Nie wiemy, czy to zrobi. Cała średnio- i długoterminowa strategia jest ustalana przez klub, nie ustalamy jej za nich".
Real Madryt ma natomiast limit wynagrodzeń w wysokości 727 mln euro, najwyższy ze wszystkich profesjonalnych klubów. Łączny limit wynagrodzeń w Primera División wynosi 2 563 891 mln euro.
Atlético Madryt ma drugi co do wielkości limit z 296 mln euro, a Sevilla ma 168,7 miliona euro. W Segunda A, Elche ma najwyższy limit wynagrodzeń z 23,9 mln euro.
Limit kosztów drużyny sportowej określa maksymalną kwotę, jaką każdy zespół może wydać na wynagrodzenia dla zawodników, trenera, asystenta trenera i trenera fizycznego (kwalifikująca się drużyna), a także dla drużyny rezerw, szkółki i innych sekcji klubu (niekwalifikująca się drużyna).