Najtrudniejszą rzeczą w łatwym spotkaniu jest sprawienie, żeby słaby przeciwnik źle grał w piłkę.
„Het moeilijke van een makkelijke wedstrijd is om een zwakke tegenstander slecht te laten voetballen.”
Jeden z najbardziej poetycznych cytatów z Johana Cruyffa, który ma w sobie oczywiście sporo prawdy. Powiedzmy, że reprezentacja Hiszpanii chce pokonać San Marino. Co zrobią piłkarze San Marino? Będą się bronić tak, jakby od tego zależało ich życie. Od Hiszpanów natomiast będzie wymagało się przejechania się po amatorach. Problem, do którego odnosi się tutaj Cruyff to niedocenianie przeciwnika. Aby sprawić, że przeciwnik gra źle musisz zmienić jego sztywny mechanizm obronny. Jedynym sposobem, aby to osiągnąć jest gra będąc w stu procentach skupionym. Szybka wymiana piłki i mądre poruszanie się po boisku to klucz do wygrywania „łatwych" spotkań.
Czym jest szybkość? Dziennikarze zazwyczaj mylą szybkość z intuicją. Zobacz, jeśli zacznę biec odrobinę wcześniej niż ktoś inny, to będę wydawał się szybszy.
„Wat is snelheid? Vaak verwisselt de sportpers snelheid met inzicht. Kijk, als ik iets eerder begin te lopen dan een ander, dan lijk ik sneller.”
Tutaj Cruyff wcale nie kwestionuje szybkości, ale stwierdza, że intuicja jest ważniejsza. Intuicja i świadomość kiedy warto wystartować może ukryć braki szybkościowe, jednak nawet największa szybkość nie pomoże, gdy brak intuicji.
Jeśli chciałbym, żebyś to zrozumiał, to wytłumaczyłbym to lepiej.
„Als ik zou willen dat je het begreep, had ik het wel beter uitgelegd.”
W wielu cytatach z Cruyffa widać jego zarozumiałość. Jeśli jest bowiem jedna rzecz, której nienawidzi, to są to na pewno ludzie, którzy nie rozumieją, co do nich mówi. Nie wiem, kiedy i gdzie to powiedział, ale mógłbym postawić sporo, że miało to miejsce na konferencji prasowej, bo czasami Johan miał problemy z ukrywaniem swojej pogardy dla dziennikarzy.
Ludzie, którzy nie są na moim poziomie nie mogą wpłynąć na moją uczciwość.
„Mensen die niet van niveau zijn, kunnen mijn integriteit niet aantasten.”
Poczucie wyższości jakie płynie z tego cytatu jest zarówno żenujące i zabawne. Bardzo ciekawi mnie jaki był kontekst tej wypowiedzi. Cruyff nie lubi krytyki, to pewne. Szczerze wierzy, że wie o piłce (czy o czymkolwiek innym) więcej niż jakikolwiek inny człowiek chodzący po tej planecie. Dlatego go kochamy.
Każda wada ma swoją zaletę.
„Elk nadeel heb z’n voordeel.”
Z pewnością najlepiej znany i najczęściej używany cytat z Johana Cruyffa. To pocieszający truizm, który może być zastosowany w każdej chwili.
Piłka jest istotną częścią gry.
„De bal is een essentieel onderdeel van het spel.”
Nie wiem nawet od czego zacząć...
Jest tylko jeden moment, w którym można przybyć na czas. Jeśli Ci się nie uda, to będziesz albo za szybko, albo za późno.
„Er is maar één moment dat je op tijd kunt komen. Ben je er niet, dan ben je óf te vroeg, óf te laat.”
To z kolei metafora odnosząca się do wślizgu. Jest to tak oczywiste, że nikt nie mówi tego na głos, jednak Johan o tym wspomina. Ten cytat ma wiele wspólnego z tym o szybkości: jeśli będziesz w odpowiednim miejscu w odpowiednim momencie, to nie będziesz musiał robić wślizgu, a jeśli już zajdzie taka potrzeba, to będzie ci owiele łatwiej.
Rzadko kiedy popełniam błędy, ponieważ mam problem z byciem w błędzie.
„Ik maak eigenlijk zelden fouten, want ik heb moeite me te vergissen.”
Jeśli chodzi o piłkę, to Cruyff jest mądrzejszy od najmądrzejszych. Bez względu na to jak bardzo się stara, to po prostu rzadko się myli. W porządku, czasami, bardzo rzadko, jego umysł pozwala mu na popełnienie błędu, ale są to wyjątki. Nie zrozumcie go źle: on czasami chce popełnić błąd, ale po prostu nie potrafi.
Zanim popełnię błąd, to nie popełnię tego błędu.
„Voordat ik een fout maak, maak ik die fout niet.”
Innymi słowy: jeśli Cruyffowi zdarzy się już popełnić błąd, to jest on pewien, że drugi raz nie przydarzy mu się to samo. Sposób w jaki Holender przekazuje prostą myśl -
Nigdy nie popełnię dwa razy tego samego błędu – jest po prostu oszołamiający.
Jeśli chcesz grać dobrze, to potrzebujesz dobrych graczy, ale dobrzy gracze zazwyczaj mają problem z efektywnością. Oni zawsze chcą robić wszystko ładniej niż jest to absolutnie konieczne.
„Om goed te voetballen, heb je goede voetballers nodig, maar een goede voetballer heeft bijna altijd het probleem van een gebrek aan rendement. Hij wil het altijd mooier doen dan strikt noodzakelijk.”
Futbol zna wiele przypadków, kiedy niezwykle utalentowani piłkarze nie robili karier, ponieważ nie potrafili zrozumieć, że piłka nożna to gra zespołowa. Potrafili zrobić z piłką wszystko, oprócz prostego podania w odpowiednim czasie i o odpowiedniej sile. Prezentacja umiejętności indywidualnych była wszystkim, co ich interesowało na boisku. Wszystko polega na tym, żeby wytłumaczyć takiemu zawodnikowi, że jego gwiazda będzie rosła tylko wtedy, gdy zacznie stawiać interesy drużyny przed własnymi.
Gra w piłkę nożną jest bardzo prosta, ale prosta gra w piłkę nożną jest najtrudniejszą rzeczą w futbolu.
„Voetballen is heel simpel, maar het moeilijkste wat er is, is simpel voetballen.”
Zastanawialiście się kiedyś dlaczego FC Barcelona jest najlepszym i jednym z najbardziej utytułowanych zespołów ostatnich lat? Ponieważ Messi, Xavi i Iniesta to mieszanka nadzwyczajnych umiejętności indywidualnych z najprostszymi, krótkimi podaniami. Człowiek odpowiedzialny za filozofię gry Barcelony? Ach, tak – Johan Cruyff.
Lepiej iść na dno z własną wizją niż z cudzą.
„Je kunt beter ten onder gaan met je eigen visie dan met de visie van een ander.”
Nazwanie Cruyffa upartym byłoby sporym niedomówieniem. On jest po prostu nieznośnie wszechwiedzący. Ale nie można zaprzeczyć, że jego wizja – futbol totalny – działa i działała kiedy grał w Ajaxie i Barcelony oraz kiedy trenował te zespoły. Widzimy ją również teraz jako podstawę gry Dumy Katalonii. Najważniejsze jest więc: jeśli masz swoją wizję, to trzymaj się jej do końca.
Jeśli nie możesz wygrać, to zrób wszystko, żeby nie przegrać.
„Als je niet ken winnen, moet je zorgen dat je niet verliest.”
Znowu - to jest tak oczywiste, że większość z nas bierze to za pewnik. Większość cytatów z Cruyffa jest doskonałym przykładem jego mentalności: po moim trupie. Ten ostatni pokazuje z kolei pragmatyczne podejście Holendra: jeśli wiesz, że przeciwnik cię zdominuje, to zrób wszystko, aby zminimalizować straty. Oczywiście sam Cruyff nigdy nie dałby się nikomu zdominować, więc cytat musiał odnosić się do kogoś innego.
W pewnym sensie jestem prawdopodobnie nieśmiertelny.
„In zekere zin ben ik waarschijnlijk onsterfelijk.”
Nie ma lepszego sposobu na zakończenie tej listy. Jak można nie pokochać tego „prawdopodobnie"? Fałszywa skromność w najlepszym wydaniu.