Pomimo tego, iż nie ma punktów odniesienia, aby porównywać ich osiągnięcia, to zarówno zespół z roku 1952 roku, który wywalczyło 5 trofeów, jak i ekipa Guardioli mają jeden wspólny mianownik - obie na zawsze pozostaną wspaniałymi drużynami w wielkiej historii klubowej.
Sezon 1951-1952 był rokiem zespołu Ramalletsa, Césara i Kubali. Zapisali się oni w klubowych annałach jako ci, którzy postawili kolejnym pokoleniom bardzo wysoko poprzeczkę, zgarniając 5 pucharów. 57 lat po tym pamiętnym sezonie drużyna prowadzona przez Pepa Guardiolę wyrównała owy rekord zdobywając tryplet za wygranie ligi, Ligi Mistrzów i Pucharu Króla oraz dorzucając do tego Superpuchary: Hiszpani i Europy.
Rok 1952
Liga
FC Barcelona wygrała ligę gromadząc 43 punkty, o 3 więcej niż drugi Athletic Bilbao. Ekipa Ferdinanda Daucika zaliczyła kiepski start i nie mogła wskoczyć na fotel lidera aż do 23 z 30 kolejek.
Puchar Hiszpanii
Duma Katalonii pokonała po dogrywce Valencię 4-2 w finale rozgrywanym w Madrycie, odrabiając straty od wyniku 0-2.
Po drodze w pokonanym polu Barcelona pozostawiła Atlètico Madryt, Màlagę oraz Valladolid.
Copa Latina
Były to rozgrywki, na bazie których powstał Puchar Europy i w ówczesnych latach był najbardziej prestiżowym turniejem międzynarodowym. Blaugrana pokonała 1-0 Niceę w meczu rozgrywanym w Paryżu. Jedynego gola zdobył César po strzale głową.
Powracającą z tarczą do serca Katalonii drużynę witał milion kibiców.
Puchar Eva Duarte
Poprzednik Superpucharu Hiszpanii. Rozgrywki zostały zapoczątkowane w 1948 roku i odbywały się do roku 1953, kiedy to zespół z miasta Gaudiego świętował drugi kolejny dublet za zwycięstwo w lidze i pucharze.
Trofeo Martini Rossi
Barça wywalczyła ten puchar dzięki najlepszej różnicy bramek w lidze - 93 gole zdobyte oraz 43 stracone dały w efekcie bilans 50 trafień na plusie.
Rok 2009
Liga
FC Barcelona wyprzedziła w lidze odwiecznego rywala, Real Madryt, o 9 punktów, dodatkowo dając mu lekcję futbolu na Santiago Bernabéu,
wygrywając 2-6.
Ponadto zespół Guardioli ustanowił kilka rekordów: ilości punktów na półmetku sezonu (50), ilości punktów w lidze (87), wyjazdowych zwycięstw (13), ilości bramek zdobytych na boiskach rywali (44) oraz najlepszej różnicy pomiędzy bramkami zdobytymi a straconymi (70).
Puchar Hiszpanii
Zwycięstwo 4-1 nad Bilbao odniesione w Valencii uczyniło Barcelonę Królem Pucharów.
Karny obroniony przez Pinto w półfinale rozgrywanym przeciwko Majorce dał Blaugranie przepustkę do finału.
Liga Mistrzów
Trzeci Puchar Mistrzów w klubowej gablocie stanął dzięki
pokonaniu 2-0 Manchesteru United. Bramki strzelali Eto'o i Messi.
Wyjściowa jedenastka oparta była owego wieczoru na wychowankach
cantery, których od pierwszej minuty wybiegło na murawę aż 7.
Superpuchar Hiszpanii
Za sprawą zwycięstwa w lidze i pucharze, przeciwnikiem Barcelony w pojedynku o to trofeum był finalista Copa del Rey - Athletic Bilbao.
Po osiągnięciu niezwykle korzystnego wyniku na San Mames, gdzie Duma Katalonii
zwyciężyła 1-2, na Camp Nou
pogrążyła Basków strzelając im jeszcze 3 bramki, nie tracąc żadnej.
Superpuchar Europy
Przeciwnikiem Barcelony był zdobywca Pucharu UEFA - Szachtar Donieck. Zwycięstwo zapewnił ekipie z Katalonii Pedro, strzelając gola w dogrywce.
Jest szansa na to, że Barcelona zakończy ten rok z 6 pucharami. Może się tak stać, jeśli uda jej się zdobyć Klubowe Mistrzostwo Świata, o które walczyć będzie w
Zjednoczonych Emiratach Arabskich.