Po gruntownych konsultacjach z zainteresowanymi stronami Komitet Wykonawczy UEFA zatwierdził dziś w Wiedniu ostateczny format i sposób kwalifikacji do europejskich rozgrywek klubowych od sezonu 2024/25, zgodnie ze swoją decyzją z 19 kwietnia 2021 r. o wprowadzeniu tzw. systemu szwajcarskiego.
Kluczowe zmiany w Champions League dotyczą zwiększenia liczby drużyn, zrezygnowania z podziału na grupy i wprowadzeniu jednej fazy ligowej dla wszystkich zespołów, które rozegrają w niej po 8 meczów (4 u siebie i 4 na wyjeździe) oraz kryteriów przyznawania 2 z 4 dodatkowych miejsc w Lidze Mistrzów (usuwa się możliwość awansu opartą na współczynniku klubowym). Potwierdza to silne przywiązanie UEFA do zasady otwartych rozgrywek i zasług sportowych, przy jednoczesnym uznaniu potrzeby ochrony lig krajowych.
8 meczów w Lidze Mistrzów będzie rozgrywanych w ciągu 10 europejskich tygodni, przewidzianych decyzją podjętą w kwietniu 2021 r. Liga Mistrzów, Liga Europy i Liga Konferencji będą miały tydzień wyłączności kalendarzowej.
Cztery dodatkowe miejsca, powstałe w wyniku zwiększenia liczby drużyn w fazie ligowej Ligi Mistrzów z 32 do 36, zostaną przyznane w następujący sposób:
- jedno miejsce przypadnie klubowi zajmującemu trzecie miejsce w lidze znajdującej się na piątej pozycji w rankingu UEFA,
- jedno miejsce zostanie przyznane mistrzowi krajowemu poprzez rozszerzenie z czterech do pięciu liczby klubów kwalifikujących się poprzez tzw. ścieżkę mistrzów,
- dwa ostatnie miejsca zostaną przyznane zespołom z federacji, których kluby uzyskały najlepsze łączne wyniki w poprzednim sezonie (łączna liczba uzyskanych punktów podzielona przez liczbę uczestniczących klubów). Te dwa państwa otrzymają po jednym miejscu dla klubu, który w lidze krajowej zajął najwyższą pozycję poza strefą awansu do Ligi Mistrzów. Na przykład na koniec bieżącego sezonu dwoma federacjami, które otrzymałyby dodatkowe miejsce na podstawie wspólnych wyników ich klubów, byłyby Anglia i Holandia.
Komitet Wykonawczy UEFA po raz kolejny potwierdził, że wszystkie mecze przed finałem nadal będą rozgrywane w środku tygodnia, uznając znaczenie krajowego kalendarza rozgrywek w całej Europie.
Komentując te decyzje, prezydent UEFA Aleksander Čeferin powiedział:
"UEFA pokazała dziś wyraźnie, że jest w pełni zaangażowana w poszanowanie podstawowych wartości sportu i obronę kluczowej zasady otwartych zawodów, z kwalifikacjami opartymi na walorach sportowych, w pełni zgodnych z wartościami i solidarnych z europejskim modelem sportu".
"Dzisiejsze decyzje są zwieńczeniem szeroko zakrojonego procesu konsultacji, w trakcie którego wysłuchaliśmy opinii kibiców, zawodników, trenerów, związków narodowych, klubów i lig, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla rozwoju i sukcesu europejskiej piłki nożnej, zarówno w kraju, jak i na międzynarodowej scenie klubowej. Jesteśmy przekonani, że wybrany format jest odpowiednio wyważony, poprawi równowagę w rywalizacji i wygeneruje solidne przychody, które będą mogły zostać przekazane klubom, ligom i lokalnej piłce nożnej na naszym kontynencie, zwiększając jednocześnie atrakcyjność i popularność naszych rozgrywek klubowych".
"Jestem bardzo zadowolony, że Komitet Wykonawczy UEFA podjął jednogłośną decyzję, a Europejskie Stowarzyszenie Klubów, Ligi Europejskie i Związki Narodowe zgodziły się z przedstawioną propozycją. To kolejny dowód na to, że europejska piłka nożna jest bardziej zjednoczona niż kiedykolwiek. Kwalifikacje pozostaną zatem oparte wyłącznie na wynikach sportowych, a marzenie o uczestnictwie pozostanie możliwe do urzeczywistnienia dla wszystkich klubów".
Podsumowanie zasad nowego formatu
Największą zmianą w Lidze Mistrzów będzie zwiększenie liczby drużyn z 32 do 36 oraz przejście od tradycyjnej fazy grupowej do pojedynczej fazy ligowej, w której wezmą udział wszystkie uczestniczące kluby. Każdy zespół będzie miał teraz zagwarantowane co najmniej 8 meczów w fazie ligowej z 8 różnymi przeciwnikami (cztery u siebie, cztery na wyjeździe), a nie jak dotychczas 6 meczów z 3 drużynami, rozgrywanych na zasadzie dom-wyjazd.
8 najlepszych drużyn w lidze zakwalifikuje się automatycznie do fazy pucharowej, natomiast drużyny zajmujące miejsca od 9. do 24. zmierzą się w dwumeczach play-off, aby zapewnić sobie awans do 1/8 finału.
Podobne zmiany formatu zostaną zastosowane w rozgrywkach Ligi Europy (8 meczów w fazie ligowej) i Lidze Konferencji (6 meczów w fazie ligowej); w obu tych rozgrywkach w fazie ligowej weźmie udział 36 drużyn.