Gerard Martín może mieć poważne szanse na opuszczenie Barçy tego lata. Kilka dni temu ujawniono zainteresowanie Wolverhampton jego transferem, a teraz pojawił się nowy pretendent do pozyskania bocznego obrońcy Blaugrany. Bournemouth również miało dołączyć do walki o piłkarza, który pasowałby do planów Andoniego Iraoli. Barça jest gotowa rozważyć oferty od 12 milionów euro, co pozwoliłoby zainwestować w transfer jego zastępcy.
Odejście Gerarda Martína jest ściśle związane z ruchami, które mają miejsce na pozycji lewego obrońcy w Anglii. Zaledwie kilka godzin temu Wolverhampton sprzedał Rayana Ait-Nouri do Manchesteru City za około 40 milionów euro i szuka zastępcy, który ma profil gracza z potencjałem i może rozwijać się w ramach ich projektu. Gerard Martín pasuje do nich i mieli się już z nim skontaktować, aby wyrazić swoje zainteresowanie i zapytać o warunki transferu. Wolverhampton utrzymuje bardzo dobre relacje z Barçą w ostatnich latach, a wpływy agenta Jorge Mendesa w angielskim klubie pomogłyby w płynnym przebiegu negocjacji.
Innym klubem, który w ostatnich godzinach wyraził zainteresowanie, jest Bournemouth. Angielski klub jest również bliski transferu swojego lewego obrońcy Milosa Kerkeza do Liverpoolu za kwotę przekraczającą 40 milionów euro. Klub ten już rozpoczął poszukiwania na rynku, aby znaleźć jakąś okazję. Gerard Martín znajduje się na liście, a klub już latem ubiegłego roku sfinalizował transakcję z Barçą, podpisując kontrakt z Juliánem Araujo. Meksykański obrońca został sprzedany za 10 milionów euro, więc sprzedaż Gerarda Martína może osiągnąć wyższą kwotę.
Barça jest zdecydowana sprzedać zawodnika, jeśli oferta finansowa będzie korzystna dla klubu. Inną kwestią jest to, co myśli sam piłkarz. Gerard Martín zyskał na znaczeniu w ostatniej części sezonu z powodu kontuzji Alejandro Balde i chciałby pozostać w klubie przynajmniej przez kolejny rok, aby spróbować wywalczyć sobie miejsce w składzie. Prawdą jest również, że wynagrodzenie piłkarza, który niedawno przedłużył kontrakt do 2028 roku, mogłoby się wielokrotnie zwiększyć, gdyby zdecydował się odejść do Premier League. Barça nie zamierza podwyższać jego pensji po ostatnim przedłużeniu kontraktu, więc miałby on dobrą okazję, gdyby zdecydował się odejść teraz.
Gerard Martín jest obecnie skupiony na mistrzostwach Europy z reprezentacją Hiszpanii do lat 21 i będzie miał więcej klubów zainteresowanych jego osobą, więc jego wartość na rynku może jeszcze wzrosnąć. Dlatego dwa angielskie kluby spieszą się, aby negocjować z Barçą i jak najszybciej ustalić cenę. Najbliższe tygodnie będą kluczowe dla określenia jego przyszłości.
Barça już szuka zastępcy, a dyrekcja sportowa klubu jest przekonana, że można poprawić sytuację, ponieważ są piłkarze, którzy mogliby trafić do klubu za cenę podobną do tej, za jaką sprzedano Gerarda Martína. Najbardziej rozważaną opcją jest Grimaldo, z przystępną klauzulą umożliwiającą mu odejście tego lata do Hiszpanii, ale nie podjęto jeszcze żadnej decyzji. Klub ma na oku innych interesujących piłkarzy, czekając na to, czy Gerard Martín odejdzie, czy nie.