1. Taktyka.
Zespół Cholo gra w zestawieniu z czteroosobowym blokiem defensywnym, dwoma pomocnikami, dwoma skrzydłowymi, nominalną dziewiątką i podwieszonym pod nią kreatywnym napastnikiem (4-4-2). W środku powinniśmy zobaczyć żelazną dwójkę stoperów: Godina i Gimeneza, na bokach obrony znajdą się Luis oraz Arias. Za pomoc odpowiedzialni będą Rodri oraz Thomas, który potrafi zaskoczyć potężnym strzałem z dystansu. Schodzić ze skrzydła do środka będą Saul oraz Koke. Największa niewiadoma pojawia się przy formacji ofensywej, ponieważ pomimo tego, że obecności Griezmanna można być bardziej niż pewnym, to dwaj nominalni środkowi napastnicy, czyli Morata oraz Costa zmagają się z drobnymi urazami. Dla Barcelony korzystniejszą opcją byłoby, gdyby dzisiejszego wieczoru na boisko wyszedł jednak Morata, ponieważ Francuz ma wyraźną nić porozumienia z Diego Costą i jako duet mogliby stanowić spore zagrożenie.
2. Skrzydła.
Ekipa Simeone większość swoich akcji ofensywnych przeprowadza skrzydłami, 37% zarówno lewą jak i prawą stroną. Są bardzo groźni przy wrzutkach w pole karne, więc nasz duet stoperów będzie musiał być bardzo skupiony grając przeciwko dwóm groźnym napastnikom. Niezbędna będzie zatem pomoc Rakiticia bądź Busquetsa, by jeden z nich cofał się do defensywy i pomagał w obronie Pique oraz Lengletowi.
Obydwaj skrzydłowi Atletico często również schodzą do środka, by znaleźć napastników, bądź samemu oddać groźny strzał. Sprawia to, że środek pola staje się wtedy zagęszczony, więc Ernesto będzie musiał odpowiedzieć podobną taktyką, także stawiając na czteroosobowy blok pomocy, obok Rakiticia, Busquetsa i Coutinho (fałszywy lewoskrzydłowy) umieszczając Sergiego Roberto, który wspomoże na prawej stronie Semedo, bo ataki flanką Saula zwykle są najgroźniejsze.
3. Defensywa.
Drużyna broni zdecydowanie zbyt wąsko, pozostawiając sporo miejsca na flankach do przeprowadzenia szybkiego kontrataku. Atletico pozostawia dość spore luki pomiędzy formacją defensywną a pomocy, więc konieczne będzie wykorzystanie tych wolnych przestrzeni przez naszych fałszywych skrzydłowych, by stamtąd dostarczyć piłkę wprost do napastników.
4. Griezmann.
Ustawianie go w ataku jest jednym z błędów Simeone, który pozbawia go jego kreatywnych możliwości. Schodzący do środka skrzydłowi, grający w "półprzestrzeni" wypychają go wyżej, sprawiając, że ostatecznie zespół gra bez nominalnej "10".
5. Stałe fragmenty.
Konieczne będzie jak największe skupienie przy obronie stałych fragmentów, do piłek w polu karnym najczęściej wyskakują Godin oaz Gimenez, wykorzystując swoje walory fizyczne. Niezły przy wykorzystaniu wrzutek w pole karne jest też Saul czy Griezmann. Szczególną uwagę trzeba też zwrócić na Thomasa, który w nodze ma potężną moc uderzenia.
6. Odbiory.
Altletico nie bazuje na posiadaniu piłki, woli raczej odebrać ją przeciwnikowi i zaatakować szybkim kontratakiem. Przy tym często ucieka się do cięższych środków, jak faule. Niezbędne zatem będzie dłuższe utrzymanie się przy piłce i natychmiastowy pressing po jej utracie.